Back to ESO News index

ESO News
ESO eso1348sq: Drama e zjarrtë e Lindjes dhe Vdekjes së Yjeve. Reja e Madhe e Magelanit është një nga galaktikat më të afërta me galaktikën tonë. Astronomët tani kanë përdorur fuqinë e Teleskopit Shumë të Madh të ESO-s për të eksploruar zonat më pak të njohura të saj. Kjo fotografi tregon ...

Shikoje në faqen e internetit
Observatori
Evropian
i Jugut
Lajmet e ESO-s
27 Nëntor 2013

Reja e Madhe e Magelanit është një nga galaktikat më të afërta me galaktikën tonë. Astronomët tani kanë përdorur fuqinë e Teleskopit Shumë të Madh të ESO-s për të eksploruar zonat më pak të njohura të saj. Kjo fotografi tregon retë e gazit dhe pluhurit ku yjet e rinj e të nxehtë lindin duke i dhënë forma të çuditshme zonës përreth. Por fotografia gjithashtu tregon pasojat që lënë vdekjet e yjeve – filamente të krijuara nga një shpërthim supernova.

Publikimi, fotot dhe videot janë të disponueshme në:
http://www.eso.org/public/albania/news/eso1348/

Translations are available on other countries page: Österreich, BelgiëBelgiqueBelgien, Brasil, Chile, Česko, Danmark, Suomi, France, Deutschland, Ísland, Italia, Nederland, Norge, Polska, Portugal, Россия, España, Sverige, SuisseSchweizSvizzera, Türkiye, Україна, International English

Me respekt,
Herald Buneci
ESON Albania
eson-albania@eso.org

27 Nëntor 2013
  ESO Njoftime


New Planetarium Show by ESO Photo Ambassador Serge Brunier

26 Nëntor 2013: A photo project, developed by ESO Photo Ambassador, Serge Brunier, with ESO in 2009, has given birth to a new 360-degree fulldome planetarium show produced by Point Du Jour/TOTAVISION Le ...

Lexo më shumë

President Piñera Receives ESO's First Atomic Clock — ESO Director General gives historical timepiece as symbol of gratitude for 50 years of collaboration between ESO and its host country

15 Nëntor 2013: At a ceremony held yesterday at the La Moneda Palace, Sebastián Piñera, the President of Chile, received the first atomic clock used by ESO in Chile from Tim de Zeeuw, ...

Lexo më shumë Fotografitë e Javës


18 Nëntor 2013
New Image of Comet ISON
Ngjarjet e ardhshme

 
Pamje panoramike e ALMA-s së bashku me mjegullnajën Carina  Equine Visitors  Flaming Sky over Paranal  Dy galaktika që shihen me sy të lirë mbi VLT  Surprise Cloud Around Vast Star 

Shikoje në faqen e internetit

Na ndiqni neve në:

Facebook Twitter Flickr YouTube Vimeo

Observatori Evropian i Jugut, Karl-Schwarzschild-Str 2, D-85748 Garching bei München, Germany