Turbulentní hranice

Dnešní obrázky ukazují okraj velkého molekulárního oblaku, který leží za mlhovinou v Orionu ve vzdálenosti 1400 světelných let od Země. Vlevo je širokoúhlý snímek oblasti z přístroje HAWK-I, který je nainstalován na dalekohledu VLT (Very Large Telescope). Bílý obdélník označuje vybranou menší oblasti, kterou zobrazuje s velkým rozlišením obrázek vpravo, pořízený pomocí dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Pro astronomy jsou molekulární oblaka - kromě toho, že jsou krásná - velmi lákavými objekty. V oblacích probíhá tvorba hvězd a na jejich okrajích probíhají důležité astrochemické reakce, do kterých vstupují atomy a ve kterých vznikají molekuly. Pomocí pozorování z ALMy byli vědci schopni rozlišit přechod z atomární do molekulární fáze na hranici molekulárního oblaku v Orionu. Protože Orion je nejbližší místo tvorby hvězd hmotnějších hvězd, je to ideální cíl k studiu těchto astrochemických procesů. Kromě toho nabízí možnost detailního zkoumání interakce nově vytvořených hvězd se svým okolím.

Obě pozorování ukazují, že fascinující astrochemický přechod z atomové do molekulární fáze se odehrává ve velmi turbulentním prostředí. Obzvláště obrázek z dalekohledu ALMA připomíná tmavé předbouřkové mraky v zemské atmosféře.

Kredit:

ESO/Goicoechea et al.

O snímku

Id:potw1633a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:15. srpna 2016 6:00
Velikost:1727 x 747 px

O objektu

Jméno:M 42, Messier 42, Orion Nebula
Typ:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Vzdálenost:1400 světelné roky

Image Formats

největší JPEG
236,1 KB