Teleskop VST (VLT Survey Telescope)

vst_lombardi_5

Teleskop VST (VLT Survey Telescope - Teleskop VLT do Przeglądów) jest najnowszym teleskopem zainstalowanym w Obserwatorium Paranal (eso1119). Jest to największy teleskop na świecie dedykowany przeglądom nieba w zakresie światła widzialnego. Najnowocześniejszy 2,6-metrowy teleskop towarzyszy na Cerro Paranal teleskopowi VLT, w idealnym miejscu do prowadzenia naziemnych obserwacji astronomicznych. Będzie wyposażony w olbrzymią 268-megapikselową kamerę OmegaCAM, która będzie następczynią bardzo udanego instrumentu Wide Field Imager (WFI), obecnie zainstalowanego na 2,2-metrowym Teleskopie MPG/ESO w La Silla.

Podobnie jak VLT, nowy teleskop do przeglądów będzie pokrywać szeroki zakres długości fali od ultrafioletu, przez światło widzialne, po bliską podczerwień (0,3 do 1,0 mikrona). Ale w sytuacji, gdy największe teleskopy, takie jak VLT, moga badać w danej chwili zaledwie mały wycinek nieba, to VST zaprojektowano do fotografowania dużych obszarów nieba szybko i dokładnie.

Pole widzenia wynosi 1°x 1°, czyli dwa razy tyle ile tarcza Księżyca w pełni. VST ma wspierać VLT i poprzez zdjęcia szerokiego pola wstępnie charakteryzować źródła, które następnie może obserwować VLT.

VST będzie składać się z dwóch zwierciadeł, zwierciadła głównego (M1) o średnicy 265 cm i mniejszego zwierciadła wtórnego (M2) o średnicy 93,5 cm. Teleskop będzie wyposażony także w pojedynczy deydkowaną instrument w płaszczyźnie ogniskowej: OmegaCAM. Ta olbrzymia (16k x 16k pikseli) kamera CD została zbudowana przez międzynarodowe konsorcjum pięciu instytucji: Netherlands Research School for Astronomy (NOVA), Kapteyn Astronomical Institute, Universitäts-Sternwarte München, Astronomical Observatory of Padova oraz ESO.

Badania naukowe za pomocą VST

VST będzie dedykowany przeglądom nieba. Dzięki najnowocześniejszej kamerze, jakości optyk i wyjątkowym warunkom obserwacyjnych w Parana, VST ma potencjał dokonywania ważnych odkryć w dużym zakresie astrofizyki i kosmologii. W naukach planetarnych teleskop może doprowadzić do odkryć i badań odległych ciał Układu Słonecznego, takich jak obiekty transneptunowe, a także służyć do poszukiwań tranzytów planet pozasłonecznych. Płaszczyzna Galaktyki także będzie intensywnie badana i astronomowie uzyskają kluczowe dane do zrozumienia struktury i ewolucji naszej własnej Galaktyki. Oprócz tego VST może badać pobliskie galaktyki, pozagalaktyczne i wewnątrzgromadowe mgławice planetarne, a także dokonać przeglądów słabych obiektów i zdarzeń mikrosoczewkowania. Na polu kosmologii teleskop może obserwować supernowe o średnim przesunięciu ku czerwieni, aby pomóc w ustaleniu kosmicznej skali odległości i zrozumieniu rozszerzania się Wszechświata. VST spojrzy także na kosmiczną strukturę na średnich przesunięciach ku czerwieni, aktywne jądra galaktyk i kwazary, w celu dalszych badań nad zrozumieniem powstawania galaktyk i wczesnej historii Wszechświata.

Projekt VST to joint venture pomiędzy Europejskim Obserwatorium Południowym, a Obserwatorium Astronomicznym Capodimonte (OAC), które należy do Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizycznego (INAF). Włoski ośrodek zaprojektował teleskop, natomiast ESO jest odpowiedzialne za prace budowlane na miejscu.

Teleskop rozpoczął prace w 2011 roku.

Cele naukowe

Dedykowany przeglądom nieba. Odległe ciała Układu Słonecznego (TNO, KBO), Droga Mleczna, pozagalaktyczne mgławice planetarne, kosmologia.

Więcej o VST


Live image

Follow the VST on this live image updated every hour during daytime. Click on it to enlarge.

Webcam | 02 Feb 2017 13:01 CET
LIVE


VST

Name: VLT Survey Telescope
Site: Cerro Paranal
Altitude: 2635 m
Enclosure: Compact optimised cylindrical enclosure
Type: Optical survey telescope
Optical design: Modified Ritchey-Chrétien Reflector with correctors
Diameter. Primary M1: 2.61 m
Material. Primary M1: Astro-Sitall
Diameter. Secondary M2: 0.938 m
Material. Secondary M2: Astro-Sitall
Mount: Alt-Azimuth fork mount
First Light date: 8 June 2011
Active Optics: Yes
Images taken with the VST: Link
Images of the VST: Link
Press Releases with the VST: Link
Did you know?
Stars form in dense clouds of the interstellar medium, but even in these densest regions the pressure is comparable to the most tenuous vacuum created in a laboratory on Earth. In these clouds, the temperatures are below -200 degrees Celsius.
Did you know?
The annual ESO member state contributions are equivalent to less than 35 euro cents per person.