ann11011-tr — Duyuru

ESO — Dördüncü Yılda da Dünyanın En Üretken Gözlemevi

Gökbilim dergilerine ilişkin olarak yapılan bir araştırma, 2010 yılının ESO ve kullanıcı topluluğu için en verimli yıl olduğunu göstermektedir

28 Mart 2011

Bilimsel dergilere ilişkin olarak yapılan bir araştırma, 2010 yılının ESO tarihinde en verimli yıl olduğunu göstermiştir. ESO kullanıcı topluluğu, ESO teleskoplarından elde edilen verileri kullanarak 750’den fazla hakemli makale yayınlamıştır. Üst üste dördüncü yılda ESO, kullanıcılarının yayın sayısı açısından dünyadaki en üretken gökbilim gözlemevi olmuştur.

Gözlemevi teleskoplarından elde edilen verilere dayanan makale sayısı, ESO’nun ne kadar üretken olduğunun önemli bir göstergesidir. Bu anlamda, ESO gibi kuruluşların bilimsel üretkenliklerini belirlemek için düzenli incelemeler yapmaları yaygın bir uygulamadır. Başlıca bilimsel dergilerin ESO’ya ilişkin yıllık araştırması, ESO teleskoplarından elde edilen veriler kullanılarak ESO topluluğu tarafından 2010 yılında 750’den fazla hakemli makale yayınlanmasıyla gözlemevinin önceki 2007 yılı rekorunu kırdığını ortaya koymuştur.

Her gözlemevi bu rakamları hesaplamak için bazı farklı yöntemler kullanır (örneğin, farklı dergi derlemeleri araştırarak), bu nedenle de her zaman tam olarak karşılaştırılama yapmak mümkün olmayabilir. Ancak, NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu’ndan yararlanılarak yapılan yayınlardan biraz önde ve diğer yer gözlemevlerinden açık ara önde olan bu rakamlar kesindir: ESO ve kullanıcı topluluğu, astronomiye büyük katkılarda bulunan bir bilim yuvasıdır. Dördüncü yılda da ESO, Dünya üzerinde veya üstünde herhangi bir gözlemevine ait en fazla sayıda yayına sahip olmuştur.

Ayrı değerlendirildiğinde bile, ESO’nun Paranal ve La Silla’daki yerleşkeleri, tek başlarına yerdeki diğer bütün gözlemevlerinden daha iyi performans göstermektedir. İlk defa, gelişmiş ve iyi işleyen bir bilimsel tesisten beklendiği üzere, önceki yıllara paralel olarak La Silla 300’ün biraz altında yayın kaydederken, Paranal tek başına 500’den fazla makale çıkartmıştır. [1].

Brezilya’nın yakın zamanda katılımından sonra ESO topluluğu, dünyadaki astronomların üçte birini bünyesinde barındıran bir konuma gelmiştir. [2]. Buna ek olarak, ‘Çok Büyük Teleskop’un birkaç yıl önce donanım açısından tam kapasiteye erişmesiyle ESO’nun Paranal Gözlemevi, artık gelişmiş bir gözlemevi haline gelmiştir. Bu noktada; ESO’nun üstünlüğü sözü edilen faktörlerle açıklanabilir.

Bu yayın istatistikleri, bu bilimin etkisine yönelik değil de, tek tek gözlemevlerinden elde elden verilerle yapılan bilimsel çalışma miktarına dair bir fikir vermektedir. Bilimsel sonuçların nasıl etkili olduğunun ölçülmesini sağlayan makalelere atıf oranlarına ilişkin bir çalışma, bu sorunun cevaplanmasına yönelik olarak tasarlanmıştır.

Notlar

[1] Toplam 751 makalenin 507’si Paranal verilerine, 296’sı La Silla verilerine ve 29’u APEX verilerine dayanmaktadır. Bazı makaleler, bir ESO yerleşkesinden daha fazlasından elde edilen verileri içermektedir ve toplamda sadece bir kez hesaplamaya dâhil edilmektedir; bu nedenle toplam rakam, üç gözlemevi toplamından biraz daha düşüktür. 

[2] Bu rakam, Uluslararası Astronomi Birliğinin (IAU) farklı ülkelerdeki üye sayısına dayanmaktadır. 

Daha fazla bilgi

Bu araştırma, ESO Kütüphanesi tarafından yürütülmüştür. “ESO Publication Statistics” dosyasında belirtilen metodolojiye Kütüphane web sitesinden (http://www.eso.org/libraries/) ve aşağıdaki PDF linkinden ulaşılabilir. 

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com 

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann11011

Görüntüler

ESO publication statistics compared to other observatories
ESO publication statistics compared to other observatories
sadece İngilizce
ESO publication statistics by year
ESO publication statistics by year
sadece İngilizce