ann11050-tr — Duyuru

İspanyol Bilim ve Teknolojik Gelişim Bakanı Paranal ve ALMA’yı Ziyaret Etti

03 Ağustos 2011

1 ve 2 Ağustos 2011 tarihlerinde İspanyol Bilim ve Teknolojik Gelişim Bakanı Cristina Garmendia Menzdizabal, ESO’nun Şili’de bulunan Paranal Gözlemevini ziyareti ile onurlandırdı.

Bu seçkin konuğun ziyareti sırasında, Dünya’nın en gelişmiş görülebilir ışık gözlemevi olan ve Paranal Tepesi’nde bulunan ESO’nun 4 adet 8,2 metrelik Çok Büyük Birim Teleskopları’ndan birinin kubbesi, gece gözlemi için açılmıştı. Bakan Garmendia’ya, Bilim ve Teknolojik Gelişme Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü (MICINN) Carlos Martinez Riera, İspanyol Delege ve ESO Konseyi Müdür Yardımcısı Xavier Barcons ve Şili İspanyol Büyükelçisi Juan Manuel Cabrera eşlik etti. Grup Paranal’da, ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw, ESO Şili Temsilcisi Massimo Tarenghi ve Operasyon Müdürü Andreas Kaufer tarafından ağırlandı.

Teleskobun açılışından sonra, Bakan Garmendia VLT platformundan Pasifik Okyanusu üzerinde batan güneşin nefes kesen manzarasının tadını çıkardı. Ardından, 4 Birim Teleskop’un ve VLT Girişimölçeri’nin (VLTI) kumanda edildiği kontrol odasını ziyaret etti. Bakan burada, VLT Birim Teleskoplarından birinin konsolu ile gözlemlerin başlangıcında yer aldı. Sonraki gün ise, grup şu anki en büyük gökbilim projesi olan, ALMA, Atacama Büyük Milimetre /milimetre-altı Dizgesi’ne gitmek için Atakama Çölü’nü geçti.

ALMA, dünyanın en kuru yerlerinden biri olan, kuzey Şili’deki Atacama San Pedro Köyü’nün 50 km doğusunda bulunuyor. Burada, Bakan Garmendia ALMA antenlerinin birleştirilip test edildiği, Operasyon Destek Ünitesi’ni (OSF) ziyaret etti.

Bakan Garmendia daha sonra, şimdiye kadar kurulmuş olan ALMA antenlerinin operasyonlarını görebileceği, 5000 metrelik rakımı ile dünyanın en yüksek gökbilim gözlemevi bölgelerinden biri olan Chajnantor platosuna devam etti. Yakın zamanda, ilk Avrupa anteni Chajnantor’a getirildi (bkz. eso1127), platodaki anten sayısının ise sene sonuna kadar 16’ya – ALMA’nın ilk bilimsel gözlemlerine başlayabilmesi için gereken adet – çıkarılması planlanıyor. İspanyol gökbilim camiası, İspanya’nın ESO üyeliği aracılığı ile ALMA projesinde aktif rol alıyor. Örneğin, 25 Avrupa anteninin çelik aksamları kuzey İspanya’da üretilmiştir.

ALMA, Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya’nın ortaklığı ile Şili Cumhuriyeti’nin işbirliği sağladığı uluslar arası bir gökbilim tesisidir. ALMA’nın inşası ve operasyonları Avrupa adına ESO, Kuzey Amerika adına Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO), Doğu Asya adına Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) tarafından yürütülmektedir. Birleşik ALMA Gözlemevi (JAO), ALMA’nın inşa, işletme ve operasyonunun birleşmiş yönetim ve idaresini sağlamaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Metin Sarıkaya
İstanbul Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü - ESON Türkiye Ekibi İstanbul, Türkiye
E-posta: metsarikaya@gmail.com

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel: +56 2 463 3143
Email: mtarengh@eso.org

Gonzalo Argandoña
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel: +56 2 463 3258
Cell: +56 9 9 829 4202
Email: gargando@eso.org

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann11050

Görüntüler

Spanish Minister for Science and Innovation visits Paranal and ALMA
Spanish Minister for Science and Innovation visits Paranal and ALMA
sadece İngilizce
Spanish Minister for Science and Innovation visits Paranal and ALMA
Spanish Minister for Science and Innovation visits Paranal and ALMA
sadece İngilizce