Ay Işığında Apex

Şili And dağlarındaki Chajnantor Platosu’nda bir başka yıldızlı gece. Bu fotoğrafta ilk dördün evresindeki ay ışıltılı bir şekilde etrafını saran göksel nesnelerden daha fazla parlıyor. Ancak, burada görülen APEX (Atacama Pathfinder Deneyi) gibi radyo teleskopları için Ay’ın parlaklığı gözlemler için problem değildir. Gerçekte, Güneş radyo dalga boyunda çok fazla parlak olmadığı için bu dalga boyunda gökyüzü parlamıyor, bu teleskop Güneş’e yönelmediği sürece gündüz bile kullanılabilir.

APEX 12 metre çapında ışığı milimetre ve milimetre altı dalga boyunda gözlemleyen bir teleskoptur. Gökbilimciler, APEX ile görünür ve kırmızı ötesi ışığın kısa dalga boylarında görülemeyen olayları gözlemleyebilirler. Örneğin; APEX, belli belirsiz görünen yoğun yıldızlar arası gaz bulutlarını ve kozmik tozları boydan boya gözlemleyebilir, bu dalga boylarında ışıltıyla parıldayan ancak kırmızı-ötesi ve görünür ışıkta karanlık ve belirsizleşen devam eden yıldız oluşumlarının gizli bölgelerini ortaya çıkarabilir. Bazı yakın ve en uzak gökadalar dahi APEX için harika hedeflerdir. Evren’in milyarlarca yıldan beri genişlemesinden dolayı, ışıkları bir nesneden yayılan görülebilen ışığın elektromanyetik tayfın kırmızı yönüne yaklaşması olan kırmızıya kaymaya maruz kalarak APEX’in milimetre ve milimetre altı aralığına girmektedir.

APEX; bir Max Planck Radyo Gökbilim Enstitüsü (MPIfR), Onsala Uzay Gözlemevi (OSO) ve ESO arasındaki bir işbirliğidir. Teleskop ESO tarafından işletilmektedir.

Bu müthiş fotoğraf ESO Fotoğraf ElçisiBabak Tafreshi tarafından çekilmiştir. Aynı zamanda farklı bir şekilde kırpılmış olarak erişilebilen büyük bir manzaranın bir parçasıdır.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Makine Müh. Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com 

Telif:

ESO/B. Tafreshi (twanight.org)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1303a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:21 Ocak 2013 10:00
Boyut:3606 x 4786 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Pathfinder Experiment
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
2,7 MB
Baskı JPEG
2,0 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
173,0 KB
1280x1024
278,6 KB
1600x1200
394,6 KB
1920x1200
460,7 KB
2048x1536
623,5 KB

 

Ayrıca görüntüleyin...