Lazer ve Işıkla Boyama

Bavyera’da gökyüzünün açık olduğu bir gecede, ESO çalışanları, yukarıdaki fotoğrafta yer alan Almanya, Ottobeuren’de bulunan Allgäu Halka Açık Gözlemevi’nde kullanılan, ESO’nun yeni kompakt lazer rehber yıldızına odaklanan bir ESOcast bölümü hazırlanması için film çekimine katılıyor. Gözlemevinin önünde ayakta duran çalışanlar, cep telefonlarının ışıltısını kullanarak ışıkla “ESO” harflerini yaratmak için uzun pozlama fotoğraf tekniğinden yararlanıyor. Samanyolu, lazer ışınının hemen solunda ve uzaktaki bir hava aracının geride bıraktığı noktalı izler ufkun biraz üzerindeki gözlemevinin hemen üstünde görülebilir. Lazer 20 vatlık güçlü bir ışına sahip olup, gece gözlem saatleri boyunca gözlemevinin çevresinde uçuşa yasak bir bölge oluşturarak pilot ve yolcuları korumak amacıyla Deutsche Flugsicherung (Almanya’da hava trafiği kontrolünden sorumlu kişi) tarafından yaratılmıştır.

Lazer rehber yıldızlar, Dünya’nın atmosferinde lazer ışını kullanılarak yaratılan yapay yıldızlardır. Lazer, atmosferin 90 kilometre yukarısındaki bir katmanda sodyum atomlarının ışıldamasını sağlayarak bir teleskop aracılığıyla gözlemlenebilen gökyüzünde yapay bir yıldız yaratır. Yapay yıldızın ölçümlerinin kullanılmasıyla uyarlanabilir optik cihazlar, gözlemlerde atmosferin bulanıklaştırma etkisini giderebilir.

ESO’nun bu yenilikçi konseptinde, büyük bir teleskop üzerine doğrudan monte edilebilen, tek modüler birimle birleştirilen küçük bir teleskoptan ışın çıkartan güçlü bir lazer kullanılır. ESO tarafından patentlenen ve lisanslanan bu konsept, Çok Büyük Teleskopu (VLT) dört adet benzer lazer birimiyle donatmak için kullanılacaktır. Ayrıca, gelecekte Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu’nu (E-ELT) donatacak birimlerde kilit bir rol oynayacaktır.

Şili’de VLT’ye ev sahipliği yapan ESO Paranal Gözlemevi’ne teslim edilmeden önce birim, filmin çekildiği sırada test edilmekteydi. 

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif:

ESO/M. Kornmesser

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1306a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:11 Şubat 2013 10:00
Boyut:4928 x 3264 px

Nesne Hakkında

Adı:Allgäu Public Observatory, Laser Guide Star
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
4,8 MB
Baskı JPEG
4,6 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
272,1 KB
1280x1024
451,5 KB
1600x1200
646,9 KB
1920x1200
749,4 KB
2048x1536
1,0 MB

 

Ayrıca görüntüleyin...