Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Göz Kamaştırıcı Toz

16 Kasım 2011

Toz hiçbir amacı olmayan birşey gibi, değil mi? Aslında, uzayda, yoz yıldızları oluşturmak için önemli bir içeriktir!

Gökbilimciler yıldızlardan genellile dev gaz topları olarak bahsederler, fakat onlar çok miktarda gaz da içerirler. Uzayda yeni yıldızların doğduğu Karina Bulutsusu adı verilen bölgenin dikkat çekici yeni fotoğrafına bakın. Turuncu madde görüntünün çoğuna hakim - ve bu sadece toz!

Gaz parçacıklarının tersine, toz yıldızların yakıtı olarak kullanılamaz, ama onlarsız da yıldızlar doğamaz. Çünkü yıldızlar sadece yıldız oluşum bölgesindeki madde yeteri kadar yoğunsa oluşabilir. İşte burada toz tanecikleri yardıma koşar - fazladan kütle eklerler.

Karina Bulutsusu'ndaki bazı bölgeler önümüzdeki birkaç milyon yıl boyunca yıldız oluşturmaya yetecek kadar yoğundur. Bununla birlikte, bulutsuda bulunan büyük kütleli yıldızlar daha fazla gaz ve tozu bir araya toplayabilir.

Böyle büyük yıldızlardan esen güçlü rüzgarlar maddeleri birlikte uçurabilir - aynı rüzgarlı bir günde yaprakların veya çöplerin yerde bir araya toplanması gibi. Büyük kütleli yıldızlar aynı zamanda yaşamlarını süpernova patlaması denilen güçlü bir patlamayla sonlandırırlar, bu da maddelerin bir araya toplanmasına ve yıldız oluşumuna katkı sağlar!

İlginç Gerçek: Karina Bulutsusu'ndaki gaz ve tozun birleştirilmiş ağırlığı Güneş'in 140,000 katıdır!

Bu eso1145 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..