Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Karmaşık Bir Gökbilim Dersi

04 Ocak 2012

Gökbilim birçok kargacık burgacık teknik kelimeler gerektiriyor, öyle değil mi? Gökada, bulutsu gibi bir sürü garip kelime. Aslında dikkatinizi bilinmeyen birşeye çekmek istiyoruz: bunların çoğu eskiden kullanılan dillerin günlük kelimeleridir. Örneğin, 'gökada' kelimesi Yunanca'da 'süt beyazı' ve 'bulutsu' kelimesi Latince'de 'bulut' anlamındadır.

Tahmin edeceğiniz üzere tüm bu kelimeler bağlantılı oldukları uzay nesnelerini açıklamak için kullanılıyor. Örneğin, Gökadamız geceleyin gökyüzünde sanki bir süt beyazı yola benziyor. (İşte bu yüzden gökadamıza aynı zamanda Samanyolu diyoruz.) Ve bir bulutsu uzaydaki bir gaz ve toz bulutudur.

Yukarıda gösterilen uzay görüntüsü iyi bilinen Omega Bulutsu'nun yeni bir görüntüsüdür. Bu bulutsu geceleyin gökyüzündeki Yay takımyıldızı doğrultusunda bulunmaktadır. Bu görüntü Şili'de bulunan Çok Büyük Teleskop adlı bir teleskopla çekilmiştir. Bu görüntü bulutsunun yerden alınan en net görüntüsüdür!

İlginç Gerçek: Eğer birden fazla bulutsudan bahsediyorsanız, 'bulutsular (nebulae)' kelimesini kullanmalısınız. İngilizce'de yaygın bir hata olarak bulutsu kelimesinin çoğulu 'nebulas' olarak kullanılmaktadır, doğrusu 'nebulae'dir.

Bu eso1201 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..