Прес-релізи

Підписатися на розсилку новин.
eso1502uk — Організаційний реліз
Нові телескопи на Параналі полюватимуть на екзопланети
14 січня 2015 р.: Система телескопів NGTS (Next-Generation Transit Survey) в обсерваторії ESO Паранал у північній частині Чилі вловила своє "перше світло". Цей проект шукатиме транзити екзопланет - тобто планет, котрі проходять перед їх материнськими зорями, внаслідок чого відбуваються крихітні затемнення зоряного світла, які можуть бути виявлені чутливими приладами. Телескопи будуть зосереджені на пошуках планет завбільшки із Нептун, а також менших, перетини яких від двох до восьми разів більші, ніж у Землі.
eso1501uk — Фото-реліз
Куди поділися всі зорі?
7 січня 2015 р.: Частина зірок на цьому новому цікавому зображенні від ESO наче пропала безвісти. Але чорна прогалина посеред цього рясного на зорі поля насправді є частиною простору, що заповнена космічним газом та пилом. Ця темна хмара називається LDN 483 - тобто Lynds Dark Nebula 483. Такі хмари є місцями народження майбутніх зірок. Камера Широкого Поля (WFI), котра встановлена на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі, захопила цей образ LDN 483 та її околиць.
eso1441uk — Фото-реліз
Гарячі блакитні зорі Messier 47
17 грудня 2014 р.: Ось нове чудове зображення зоряного скупчення Messier 47, зроблене ыз даних, отриманих ыз використанням Камери Широкого Поля (WFI), котра встановлена на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі. У цьому молодому розсіяному скупченні переважають "бризки" яскравих блакитних зірок, хоча воно вміщує кілька виразних червоних гігантів.
eso1439uk — Фото-реліз
Барвисте зібрання зірок середнього віку
26 листопада 2014 р.: 2.2 м телескоп MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі захопив багате барвами яскраве зоряне скупчення NGC 3532. Деякі з зірок сяють насиченим синюватим світлом, але багато з найбільш масивних зірок стали червоними гігантами із різноманітними помаранчевими відтінками.
eso1438uk — Науковий реліз
Дивовижне шикування квазарів уздовж мільярдів світлових років
19 листопада 2014 р.: Нові спостереження із Дуже Великим Телескопом (VLT) ESO в Чилі відкрили шикування найбільших структур, на сьогодні відкритих у Всесвіті. Європейська дослідницька група виявила, що осі обертання центральних надмасивних чорних дір у низці обраних квазарів паралельні одна до одної на відстанях у мільярди світлових років. Дослідники також помітили, що осі обертання цих квазарів, як правило, збігаються з величезними структурами космічної "павутини", у котрій вони знаходяться.
eso1436uk — Фото-реліз
Революційне зображення від ALMA показує планетну генезу
6 листопада 2014 р.: Нове зображення від ALMA - Великого Міліметрового-субміліметрового Масиву Атакама, показує надзвичайно докладні подробиці, досі не бачені у протопланетному диску навколо молодої зорі. Це перші спостереження, котрі використовували ALMA в майже остаточній конфігурації, та найчіткіші зображення, будь-коли зроблені на субміліметрових довжинах хвиль. Нові результати є величезним кроком вперед у спостереженні того, як розвиваються протопланетні диски і як формуються планети.
eso1435uk — Науковий реліз
VLTI виявив екзозодіакальне світло
3 листопада 2014 р.: Використавши всю потужність Дуже Великого Телескопа-інтерферометра, міжнародна група астрономів виявила екзозодіакальне світло поблизу "поясів життя" навколо дев'яти сусідніх зірок. Це світіння виникає внаслідок відбиття світла зорі від пилу, створеного в результаті зіткнень між астероїдами та від випаровування комет. Наявність таких великих кількостей пилу у внутрішніх зонах, котрі навколо деяких зірок, може стати перешкодою для отримання у майбутньому прямих зображень планет земного типу.
eso1434uk — Науковий реліз
У подвійної зоряної системи виявлено "лінію доставки" матерії для формування планет
29 жовтня 2014 р.: Використавши ALMA, дослідники вперше виявили газове пасмо у зоні між масивним зовнішнім та внутрішнім малим дисками матерії у подвійній зоряній системі. Ця досі не бачена структура може бути відповідальною за підтримання малого протопланетного диску, котрий інакше давно б зник. Половина подібних до Сонця зірок народжуються у подвійних системах, а це означає, що дані від спостережень будуть мати серйозні наслідки для полювання на екзопланети. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature за 30 жовтня 2014.
eso1433uk — Організаційний реліз
Польща приєднується до Європейської Південної Обсерваторії
28 жовтня 2014 р.: Сьогодні професор Лена Коларска-Бобінська - польський Міністр науки та вищої освіти, підписала угоду, згідно якої країна здобуде членство у Європейській Південній Обсерваторії (ESO) - найбільш продуктивній наземній обсерваторію світу. ESO з нетерпінням чекає можливості привітати Польщу, як країну-учасницю, після наступної ратифікації угоди про приєднання.
eso1432uk — Науковий реліз
Дві сім'ї комет знайдені навколо сусідньої зорі
22 жовтня 2014 р.: В обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі було використано прилад HARPS, щоб зробити наразі найбільший перепис комет навколо іншої зорі. Дослідна група французьких астрономів простежила близько 500 окремих комет, що обертаються навколо зорі бета Живописця. Вчені виявили дві різних сім'ї екзокомет: старі, що мали по кілька проходів поблизу зорі, та молоді екзокомети, що ймовірно виникли внаслідок недавнього розпаду одного або більше великих об'єктів. Нові результати будуть опубліковані в журналі Nature за 23 жовтня 2014.
eso1431uk — Науковий реліз
Секрети будівництва галактичного мегаполісу
15 жовтня 2014 р.: Астрономи використали телескоп APEX, щоб дослідити величезне скупчення галактик, котре формується у ранньому Всесвіті. Виявляється, що більшість місць утворення зірок не тільки приховані пилом, але й розташовані в найнесподіваніших кутках Всесвіту. Це перший випадок, коли став можливим повний перепис зореутворення у подібному об'єкті.
eso1430uk — Фото-реліз
"Дикі качки летять розсіяним скупченням"
1 жовтня 2014 р.: Камера Широкого Поля на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі прийняла цей чудовий, засіяний блакитними зорями, образ одного з найбільш рясних зоряних скупчень, яке широко відоме, як Messier 11. Воно також знане, як NGC 6705, або скупчення на прізвисько "Дикі качки".
eso1429uk — Науковий реліз
ALMA розслідує походження дископодібних галактик
17 вересня 2014 р.: Протягом багатьох десятиліть вчені вважали, що галактичні злиття зазвичай спричинюють утворення еліптичних галактик. Наразі дослідники, використавши ALMA та низку інших радіотелескопів, знайшли прямі докази того, що ці злиття можуть породжувати дископодібні галактики, і що такі результати насправді є досить поширеними. Така несподіванка може пояснити, чому у Всесвіті існує так багато спіральних галактик, подібних до Чумацького Шляху.
eso1428uk — Фото-реліз
Це зоряне скупчення не є тим, чим воно виглядає
10 вересня 2014 р.: Дане нове зображення від Оглядового Телескопа VLT в обсерваторії ESO Паранал у північній частині Чилі показує велику купу зірок у кулястому скупченні Messier 54. Хоча воно виглядає дуже схожим на багато інших, але у нього є своя таємниця. Messier 54 не належить до Чумацького Шляху, але є частиною невеликої супутньої галактики із назвою "Карликова Галактика Стрільця". Його незвичайне походження наразі спонукало астрономів використати Дуже Великий Телескоп (VLT), щоб перевірити, чи є такий несподівано низький рівень хімічного елементу літію також і в зорях за межами Чумацького Шляху.
eso1427uk — Фото-реліз
Космічний прогноз: темні хмари поступляться сонячному сяйву
3 вересня 2014 р.: На цьому цікавому зображенні Lupus 4 - павукоподібна темна космічна хмара із газу та пилу, котра закриває зорі позаду себе, наче звичайна хмара у безмісячну ніч. Хоча там зараз "хмарно", у подібних до Lupus 4 об’єктах знаходяться ущільнені зони матерії, де зараз формуються нові зорі, щоб потім осяяти ті хмари променистим життям. Дана світлина отримана за допомогою Камери Широкого Поля на 2.2 м телескопі MPG/ESO в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі.
eso1426uk — Науковий реліз
Наразі найкраще зображення злиття галактик далекого Всесвіту
26 серпня 2014 р.: Міжнародна група астрономів, використавши Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама, а також багато інших наземних та космічних телескопів, отримала наразі найкраще зображення зіткнення двох галактик періоду, коли вік Всесвіту становив тільки половину нинішнього. Вчені застосували "збільшувальне скло" галактичних розмірів, щоб побачити невидимі подробиці. Нові дослідження галактики H-ATLAS J142935.3-002836 показали, що цей далекий складний об'єкт схожий на добре відоме зіткнення близьких галактик на прізвисько "Антени".
eso1425uk — Фото-реліз
Чудовий пейзаж зоряного утворення
20 серпня 2014 р.: Дане зображення, захоплене Камерою Широкого Поля (WFI) в обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі, показує дві чудові області зореутворення на південному небі у Чумацькому Шляху. Перша з них, котра ліворуч, заповнена зоряним скупченням NGC 3603, розташована на відстані 20 000 світлових років від Землі у спіральному рукаві Кіля-Стрільця нашої Галактики. Другий об'єкт праворуч представляє собою групу сяючих газових хмар, що відомі як NGC 3576, яка знаходиться у два рази ближче.
eso1424uk — Фото-реліз
Зображення галактики "Трикутник" від VST
6 серпня 2014 р.: Оглядовий Телескоп VLT (VST) в обсерваторії ESO Паранал в Чилі захопив гарне докладне зображення галактики Messier 33. Ця велика космічна спіраль, що посідає друге місце у рейтингу віддаленості від нашого Чумацького Шляху, містить багато яскравих зоряних скупчень, а також хмар із газу та пилу. Нова світлина надає наразі один з найбільш докладних ширококутних виглядів цього об'єкта, з особливою виразністю показуючи низку сяючих червоними відтінками газових хмар у спіральних рукавах.
eso1423uk — Науковий реліз
ALMA знайшов подвійну зорю з дивними структурами планетних дисків
30 липня 2014 р.: Астрономи, використавши Великий Міліметрово-субміліметровий Масив Атакама (ALMA), виявили дивовижні протопланетні газо-пилові диски навколо двох молодих зірок у подвійній системі HK Тельця. Їх незвичайність у тому, що ті диски мають великий взамний нахил. Ці нові спостереження із ALMA забезпечили наразі найкраще зображення протопланетних дисків у подвійної зорі. Новий результат також допомагає пояснити, чому так багато екзопланет, на відміну від планет у Сонячній системі, мають на диво видовжені, або похилі орбіти. Результати досліджень будуть опубліковані в журналі Nature за 31 липня 2014.
eso1422uk — Фото-реліз
Життя та смерть "зоряних сестер"
23 липня 2014 р.: На цьому чудовому новому зображенні від обсерваторії ESO Ла Сілла в Чилі, молоді зорі наче туляться до купи на тлі хмар сяючого газу та смуг пилу. Розсіяне угруповання, відоме як NGC 3293, близько десяти мільйонів років тому було космічною хмарою із газу та пилу. Та коли у ній почали формуватись зорі, вона стала яскравим скупченням, яке ми бачимо тут. Подібні небесні об’єкти - то як космічні лабораторії, котрі дозволяють астрономам дізнатися більше про хід зоряної еволюції.
Показ 195 від 1 до 20