Zprávy

Upozornění pro média: Tisková konference – první výsledky programu Event Horizon Telescope

1. dubna 2019

Evropská komise, Evropská výzkumná rada (European Research Council) a zástupci projektu Event Horizon Telescope (EHT) pořádají tiskovou konferenci, na které budou prezentovány přelomové výsledky programu EHT – pozorování nejbližšího okolí superhmotné černé díry.

 • Kdy: 10. dubna 2019, 15:00 SELČ
 • Kde: Tisková konference se uskuteční na adrese Berlaymont Building, Rue de la Loi (Wetstraat) 200, B-1049 Brusel, Belgie. Úvodní slovo pronese Carlos Moedas, Evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace. 
 • Co: Tisková konference prezentující přelomové výsledky programu EHT 
 • Kdo: Carlos Moedas, Evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace, přednese svoje postřehy; Anton Zensus, vedoucí EHT Collaboration Board, doplní svůj pohled a představí panel vědců EHT, kteří objev vysvětlí a budou odpovídat na dotazy:
  • Heino Falcke, Radboud University, Nijmegen, Nizozemí (vedoucí EHT Science Council)
  • Monika Mościbrodzka, Radboud University, Nijmegen, Nizozemí (koordinátorka pracovní skupiny EHT)
  • Luciano Rezzolla, Goethe Universität, Frankfurt, Německo (člen panelu EHT)
  • Eduardo Ros, Max-Planck-Institut für Radioastronomie, Bonn, Německo (tajemník panelu EHT)
 • RSVP: Pozvánka je určená zástupcům médií. Zájemci se musí registrovat vyplněním on-line formuláře do 4. dubna 23:59 SELČ. Uveďte prosím, zda se zúčastníte osobně, nebo pouze on-line. Novináři přítomní na místě budou mít během konference příležitost položit otázky, individuální rozhovory s účastníky budou možné po ukončení tiskové konference.    

Tisková konference bude přenášena on-line prostřednictvím webových stránek ESO, webových stránek ERC a prostřednictvím sociálních médií. Účastníkům konference položíme i několik otázek od uživatelů sociálních médií, použijte hashtag #AskEHTeu.   

Tisková zpráva ESO bude zveřejněna krátce po zahájení konference v 15:07 SELČ. Překlady (včetně rozsáhlého doprovodného materiálu) budou k dispozici v řadě jazyků. 

Celkem se uskuteční šest velkých tiskových konferencí najednou v různých částech světa: Belgie (Brusel, anglicky), Chile (Santiago, španělsky), ČLR (Šanghaj, mandarínsky), Japonsko (Tokyo, japonsky), Tchaj-wan (Taipei, mandarínsky) a USA (Washington, D.C., anglicky).

Na tiskových konferencích promluví: Carlos Moedas, Evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace (v Bruselu); James Liao, prezident Academia Sinica (v Taipei); Sean Dougherty, ředitel observatoře ALMA, a Xavier Barcons, generální ředitel ESO (oba v Santiagu); a A. Córdova, ředitelka francouzské NSF (ve Washingtonu). 

Vzhledem k důležitosti prezentovaných výsledků uvítáme a podpoříme další doprovodné tiskové konference nejen v členských státech ESO. Pokud byste rádi uspořádali přidruženou akci, kontaktujte, prosím, Katharinu Königstein  (k.konigstein@astro.ru.nl) ohledně detailů týkajících se živých vstupů. V současnosti jsou již plánovány tyto doprovodné akce: Madrid, Řím, Gothenburg, Nijmegen a Pretoria.

Další informace a aktualizace naleznete na webových stránkách projektu Event Horizon Telescope (https://eventhorizontelescope.org). 

Další informace

Zástupci tisku, on-line médií a televizních společností se mohou přihlásit k odběru ESO Media Newsletter. Za běžných okolností obdrží tiskové zprávy ESO 48 hodin před zveřejněním pro veřejnost včetně videí a dalších doprovodných materiálů ESO, které je možné použít ve zpravodajství, dokumentech a podobně. K odběru ESO Media Newsletter vyplňte, prosím, tento formulář.   

Odkazy

O zprávě

Id:ann19018

Obrázky

ESO upozornění pro média
ESO upozornění pro média