Vizualizace systému s černou dírou nejbližší Zemi

Vizualizace znázorňuje oběžné dráhy trojice objektů v systému HR 6819. Soustavu tvoří vnitřní pár složený z hvězdy (modrá dráha) a nově objevené černé díry (červená dráha). Třetí těleso – opět hvězda – obíhá kolem páru ve větší vzdálenosti (dráha znovu modře).

Vědci se původně domnívali, že systém obsahuje pouze dvě složky – hvězdy. Při analýze pozorování je však čekalo překvapení, v soustavě HR 6819 objevili třetí dosud neznámý objekt – černou díru, která je z dosud nalezených nejblíže Zemi. Černá díra je nepozorovatelná, ale prozrazuje svoji přítomnost gravitační silou, která poutá zářivou hvězdu vnitřního páru na oběžné dráze. Oba centrální objekty mají zhruba stejnou hmotnost a obíhají kolem sebe po téměř kruhové oběžné dráze. 

Pozorování provedená spektrografem FEROS a dalekohledem MPG/ESO (MPG/ESO 2.2-metre telescope) na Observatoři La Silla v Chile ukázala, že jedna z hvězd ve skutečnosti obíhá s periodou 40 dní kolem neviditelného objektu, zatímco druhá stálice v systému se nachází ve velké vzdálenosti od tohoto centrálního páru.

Kredit:

ESO/L. Calçada

O snímku

Id:eso2007a
Jazyk:cs
Typ:Kresba
Datum zveřejnění:6. května 2020 14:00
Související články:eso2007
Velikost:5000 x 3000 px

O objektu

Jméno:HR 6819
Typ:Milky Way : Star : Evolutionary Stage : Black Hole

Image Formats


Zvětšovatelný