Jak chutná ESPRESSO?

Ve speciální čisté místnosti na ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova probíhají testy velké difrakční mřížky určené pro velmi přesný spektrograf ESPRESSO, jeden z přístojů nové generace pro detekci exoplanet.

Inženýři v ESO nedávno dokončili složitý proces nastavení difrakční mřížky. Výroba a nastavení mřížky je jedním z hlavních příspěvků ESO k projektu ESPRESSO. Mřížka svou velikostí předčí všechny, které kdy byly montovány v ESO, a její délka se rovná délce vůbec největší existující echelle mřížky s rozměry 1.2 m krát 0.3 m, která pracuje na spektrografu HIRES na Keckově 10m dalekohledu.

Po svém konečném nastavení je mřížka upevněna v pevném rámu. Všechny její součásti jsou vyrobeny ze Zeroduru (stejný materiál, který se používá pro zrcadla na VLT) a už nikdy žádné další nastavování nebude potřebovat. Tuto techniku montáže zkoumalo ESO a dokázalo její účinnost na předchozích přístrojích.

Až bude v roce 2016 ESPRESSO nainstalováno na observatoři ESO Paranal v Chile, bude kombinovat světlo ze všech čtyř hlavních dalekohledů VLT (Very Large Telescope), čímž se vytvoří virtuální 16m dalekohled. Difrakční mřížka přístroje rozloží světlo podle barev,  podobně, jako to dělá hranol, ačkoli používá jiný fyzikální mechanismus.

ESPRESSO, následník předního světového lovce exoplanet se jménem HARPS, posune hledání exoplanet na další úroveň a umožní astronomům hledat planety podobné Zemi v obyvatelné zóně[1]. Bude mít mnoho dalších vědeckých aplikací, např. studiem světla z velmi vzdálených kvasarů bude hledat možné změny hodnot fyzikálních konstant během vývoje Vesmíru a v různých směrech.

Poznámky: 
[1] Planeta obíhající kolem hvězdy působí malou, pravidelně se opakující změnu v rychlosti hvězdy podél zorného paprsku (říká se jí radiální rychlost) ze Země. Tato odchylka se dá ve spektru hvězdy pozorovat jako jakési kolísání čar kolem středové pozice vlivem Dopplerova jevu. Když se planeta pohybuje od pozorovatele, radiální rychlost posune hvězdné spektrum k delším vlnových délkách (rudý posuv), a směrem ke kratším délkách (modrý posuv), když se pohybuje k pozorovateli. Tyto malinkaté posuny ve spektru hvězdy na detektoru jsou řádově několik nanometrů, ale stejně je ESPRESSO dokáže naměřit a tak usoudit na přítomnost planet.

Více informací:

Spektrograf ESPRESSO  (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations) je vyvíjen konsorciem, které tvoří ESO a dalších sedm vědecký institucí:
Centro de Astrofísica da Universidade do Porto (Portugalsko)
Faculdade de Ciências da Universidade de Lisboa, CAAUL & LOLS (Portugalsko)
INAF–Osservatorio Astronomico di Trieste (Itálie)
INAF–Osservatorio Astronomico di Brera (Itálie)
Instituto de Astrofísica de Canarias (Španělsko)
Physikalisches Institut der Universität Bern (Švýcarsko)
Université de Genève (Švýcarsko).

Kredit:

O snímku

Id:potw1537a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:14. září 2015 10:00
Velikost:5616 x 3744 px

O objektu

Jméno:ESPRESSO
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Instrument

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
223,4 KB
1280x1024
330,1 KB
1600x1200
452,7 KB
1920x1200
533,0 KB
2048x1536
693,5 KB