eso1102cs — Tiskové zprávy (organizace)

Ztracené poklady ESO spatřily světlo světa

12. ledna 2011

Do astrofotografické soutěže ESO nesoucí název 'Hidden Treasures 2010' bylo přihlášeno téměř sto prací a ESO si vám nyní s potěšením dovoluje představit její vítěze. Soutěž ‘Hidden Treasures’ (Ztracené poklady) poskytla amatérským astronomům příležitost prohledat ohromné datové archivy ESO a nalézt v nich opravdové skryté skvosty. Absolutním vítězem této náročné soutěže se stal astronomický nadšenec z Ruska – Igor Chekalin, který bude za svou práci odměněn životní cestou na observatoř ESO Paranal v Chile.

Snímky vesmíru zveřejňované v tiskových zprávách ESO jsou úchvatné. K vytvoření těchto krásných barevných obrázků je však potřeba mnoha hodin zručné práce. Ze syrových černobílých dat získaných kamerami a teleskopy je nutné odstranit různá zkreslení či přístrojové artefakty, jednotlivé obrázky je potřeba složit v barevný snímek a na něm zvýraznit to zajímavé. ESO má svůj tým profesionálů na zpracování obrazu, ale v rámci soutěže 'Hidden Treasures 2010' se experti rozhodli dát příležitost astronomickým nadšencům z celého světa, aby ukázali, co dokáží, když dostanou k dispozici doslova mamutí objem dat obsažený v archivech ESO.

Do soutěže dorazilo téměř sto jednotlivých prací, což vzhledem k její náročnosti výrazně předčilo původní očekávání. "Opravdu jsme byli velmi překvapeni a to jak počtem tak kvalitou zaslaných snímků. Úspěšná účast totiž vyžadovala vysokou úroveň znalostí zpracování obrazu a zároveň umělecký pohled na věc. Potěšilo nás, jak mnoho talentovaných lidí jsme objevili," říká Lars Lindberg Christensen, vedoucí oddělení ESO pro vzdělávání a vztahy s veřejností (Education and Public Outreach Department).

Při 'přehrabování' mnoha terabajtů profesionálních astronomických dat museli účastníci nalézt série černobílých snímků daného kosmického objektu, které by mohly odhalit skrytou krásu vesmíru.

Motivací pro účastníky soutěže byla šance na vítězství odměněné cestou na observatoř ESO Paranal (Chile) s řadou exkurzí a možností zúčastnit se nočního pozorování u dalekohledu ESO/VLT. Účastníci, kteří se umístí na dalších místech, se mohli těšit na drobné ceny jako iPod, knihy a DVD. Nejlépe hodnocené snímky budou navíc zveřejněny na stránkách http://www.eso.org/ v rámci pravidelných obrazových Tiskových zpráv (Photo Releases) nebo jako Obrázek týdne (Picture of the Week), s kreditem jednotlivých autorů/vítězů.

Odborná komise hodnotila přihlášené práce na základě kvality zpracování, originality snímku a také jeho celkového estetického dojmu. Jelikož řada nejlépe hodnocených prací byla do soutěže zaslána stejnými autory, komise se rozhodla odměnit deset nejtalentovanějších účastníků, dát jim tak příležitost k získání cen a odměnit jejich úsilí i talent.

Deset vítězných autorů:

 • První cena, cesta na Paranal + drobnosti: Igor Chekalin (Rusko).
 • Druhá cena, iPod Touch + drobnosti: Sergey Stepanenko (Ukraina).
 • Třetí cena, model dalekohledu VLT (VLT laser cube model) + drobnosti: Andy Strappazzon (Belgie).
 • Čtvrtá až desátá cena, kniha Eyes on the Skies + DVD + drobnosti: Joseph (Joe) DePasquale (USA), Manuel (Manu) Mejias (Argentina), Alberto Milani (Itálie), Joshua (Josh) Barrington (USA), Oleg Maliy (Ukraina), Adam Kiil (UK), Javier Fuentes (Chile).

Těchto deset účastníků zaslalo do soutěže 20 nejlépe hodnocených prací:

 1. M78, Igor Chekalin.
 2. NGC 3169 & NGC 3166 a SN 2003cg, Igor Chekalin.
 3. NGC 6729, Sergey Stepanenko.
 4. Měsíc, Andy Strappazzon.
 5. NGC 3621, Joseph (Joe) DePasquale.
 6. NGC 371, Manuel (Manu) Mejias.
 7. Prach mlhoviny v Orionu Dust (dalekohled ESO 2,2 m),  Igor Chekalin.
 8. NGC 1850 EMMI, Sergey Stepanenko.
 9. Abell 1060, Manuel (Manu) Mejias.
 10. Kosmické výčnělky (Celestial Prominences) NGC 3582, Joseph DePasquale.
 11. Kulová hvězdokupa NGC 288, Alberto Milani.
 12. Galaxie Antény, Alberto Milani.
 13. Sakuraiův objekt, Joshua (Josh) Barrington.
 14. NGC 1929, superbublina N 44, Manuel (Manu) Mejias.
 15. NGC 3521, Oleg Maliy.
 16. NGC 6744,  Andy Strappazzon.
 17. NGC 2217, Oleg Maliy.
 18. VIMOS.2008-01-31T07_16_47j, Adam Kiil.
 19. NGC 2647 – číslo 2, Josh Barrington.
 20. Haffner 18 a 19, Javier Fuentes.

Igor Chekalin, vítěz a výherce cesty na Paranal, k tomu říká: “Pracovat s takto ohromnými daty byla pro mne obrovská zkušenost a radost. Jako amatérský astrofotograf musím říci, že to byla nejobtížnější práce na zpracování obrazu, kterou jsem kdy dělal. Moje účast v této soutěži mne postavila před řadu nelehkých úkolů, od instalace nového software, studium technik až po práci s operačními systémy, které jsem předtím neznal.

Úspěch soutěže 'Hidden Treasures 2010' a nadšení zručných účastníků přispělo k rozhodnutí uskutečnit v příštím roce druhý ročník této soutěže. Sledujte tedy stránky www.eso.org a očekávejte novinky o soutěži 'Hidden Treasures 2011'.

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

Odkazy

Kontakty

Viktor Votruba
národní kontakt
Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika
Tel.: 420 322 620 147
Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba
překlad
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika
Email: jsrba@astrovm.cz

Olivier R. Hainaut
ESO, Astronomer and Science Liaison for the Education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6752
Mobil: +49 151 2262 0554
Email: ohainaut@eso.org

Oana Sandu
ESO, Community Coordinator for the Education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Mobil: +49 176 943 942 20
Email: osandu@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1102. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso1102cs
Jméno:Contest
Typ:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Other

Obrázky

The winners of ESO’s Hidden Treasures 2010 competition
The winners of ESO’s Hidden Treasures 2010 competition
pouze anglicky
Astronomy enthusiast Igor Chekalin from Russia
Astronomy enthusiast Igor Chekalin from Russia
pouze anglicky