Koncepce ELT

Artist impression of the ELTELT bude dalekohled s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů a bude schopen zkoumat zorné pole odpovídající části oblohy, jakou pokrývá desetina Měsíce v úplňku. Sama konstrukce optiky je revoluční a jejím základem je nové optické schéma s pěti zrcadly, který vede k výjimečné kvalitě obrazu. Primární zrcadlo bude složeno ze 798 segmentů, každý o šířce 1,4 m, avšak silný jen 50 mm. Optická konstrukce si žádá obrovské sekundární zrcadlo o průměru 4 m, takže je téměř stejně velké jako největší primární zrcadla dalekohledů, které jsou dnes v provozu.

Dalekohled je vybaven i adaptivní optikou, která má odstraňovat zhoršení kvality obrazu a rozmazání obrazu hvězd způsobené neklidem vzduchu. Jedno z těchto zrcadel je opatřeno na zadní straně více než 5000 podpůrnými prvky, tzv. aktuátory, které mění jeho tvar až tisíckrát za sekundu.

Dalekohled bude vybaven několika vědeckými přístroji. Přepnutí z jednoho přístroje na jiný bude přitom otázkou několika málo minut. Dalekohled a jeho kopule také budou moci rychle měnit polohu a pozorované místo na obloze, takže nové pozorování bude moci začít ve velmi krátkém čase.

Schopnost pozorovat v širokém rozpětí vlnových délek, od viditelného světla po střední infračervené vlnové délky umožní vědcům plně využít velikosti dalekohledu.