Přehlídkový dalekohled VST

vst_lombardi_5

Přehlídkový dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je zatím posledním velkým teleskopem, který byl instalován na observatoři ESO/Paranal (eso1119). Jedná se o největší dalekohled světa, který byl přímo navržen pro přehlídky oblohy ve viditelném světle. Tento unikátní teleskop s primárním zrcadlem o průměru 2,6 m sdílí s dalekohledem VLT mimořádně kvalitní podmínky pro pozemní astronomická pozorování, které panují na hoře Cerro Paranal. Je vybaven kamerou OmegaCAM, která disponuje enormním počtem 268 milionů pixelů. Kamera OmegaCAM je přímým nástupcem veleúspěšné kamery WFI (Wide Field Imager), která je instalována na 2,2-metrovém dalekohledu MPG/ESO na observatoři La Silla.

Podobně jako VLT i dalekohled VST pokrývá svou citlivostí široký rozsah vlnových délek od ultrafialové, přes viditelnou až po blízkou infračervenou oblast (tedy v rozmezí 300 až 1000 nm). Ale na rozdíl od velkých teleskopů jako je právě VLT, který může v jednom okamžiku zkoumat jen velmi malou část oblohy, VST je navržen tak, aby dokázal na jednom snímku zachytit rozsáhlé oblasti oblohy s velkým dosahem.

Se zorným polem 1° x 1°, tedy dvakrát širším než Měsíc v úplňku, byl dalekohled VST postaven, aby podporoval práci teleskopu VLT. Pořizuje širokoúhlé záběry a provádí předběžnou charakteristikou předpokládaných cílů bližšího zájmu velkého dalekohledu VLT.

Dalekohled VST obsahuje dvojici zrcadel. Primární M1 o průměru 261 cm a menší sekundární M2 o průměru 93,8 cm. Je vybaven jedním přístrojem v primárním ohnisku – kamerou OmegaCAM. Tato mohutná CCD kamera pořizuje snímky s rozlišením 16k x 16k a byla postavena mezinárodním konsorciem pěti institucí: Netherlands Research School for Astronomy (NOVA), Kapteyn Astronomical Institute, Universitäts-Sternwarte München, Astronomical Observatory of Padova a ESO.

Věda s pomocí VST

Dalekohled VST je určen k provádění přehlídkových programů. S unikátní kamerou, optikou mimořádných kvalit a ve spojení s velmi kvalitními pozorovacími podmínkami na observatoři Paranal má tento přístroj předpoklady učinit řadu významných objevů v nejrůznějších oblastech astrofyziky a kosmologie. Astronomům zabývajícím planetárními vědami pomáhá zkoumat vzdálené objekty Sluneční soustavy, jako jsou třeba tělesa za drahou Neptunu, nebo hledat tranzity extrasolárních planet. K objektům jeho zájmu patří také rovina naší Galaxie. Dalekohled astronomům poskytuje data potřebná k pochopení struktury a vývoje naší Galaxie. Dále se VST zabývá průzkumem blízkých galaxií a extragalaktických planetárních mlhovin v nitrech hvězdokup. Provádí přehlídku slabých objektů a jevů, ve kterých budou hrát úlohu gravitační mikročočky (mikrolensing). Na poli kosmologie se VST zaměřuje na pozorování supernov se středním červeným posuvem, aby pomohl zpřesnit měření kosmologických vzdáleností a pomoci porozumět rozpínání vesmíru. VST také hledá velké vesmírné struktury se středním až velkým rudým posuvem, aktivní jádra galaxií a kvasary, aby pomohl prohloubit naše chápání vzniku galaxií a rannou historii celého vesmíru.

Dalekohled VST je společným projektem ESO a Capodimonte Astronomical Observatory (OAC), která je součástí Italského národního astrofyzikálního institutu (INAF). Italský partner navrhl konstrukci dalekohledu zatímco ESO je zodpovědná za stavební práce na místě instalace přístroje.

Dalekohled je v provozu od roku 2011.


Hlavní vědecké cíle

Přehlídkový dalekohled pro výzkum Galaxie, extragalaktické planetární mlhoviny a kosmologický výzkum.


Více o dalekohledu VST


Živý pohled

Tento záběr dalekohledu VST je během dne aktualizován každou hodinu. Klikni pro zvětšení.

Webcam | 02 Oct 2017 20:31 CEST
LIVE


VST

Jméno: VST (VLT Survey Telescope)
Místo: Cerro Paranal
Výška: 2 635 m n. m.
Kopule:
kompaktní válcová
Typ: přehlídkový dalekohled pro viditelnou oblast
Optická konstrukce: modifikovaný Ritchey-Chrétien s korektory
Průměr primáru M1: 2,61 m
Materiál primáru M1: Astro-Sitall
Průměr sekundáru M2: 0,938 m
Materiál sekundáru M2: Astro-Sitall
Montáž: Alt-Azimutální vidlicová
První svetlo:
8. června 2011
Aktivní optika: Ano
Snímky pořízené pomocí VST: Link
Snímky dalekohledu VST: Link
Tiskové zprávy VST: Link
Did you know?
Stars form in dense clouds of the interstellar medium, but even in these densest regions the pressure is comparable to the most tenuous vacuum created in a laboratory on Earth. In these clouds, the temperatures are below -200 degrees Celsius.
Did you know?
The annual ESO member state contributions are equivalent to less than 35 euro cents per person.
Did you know?
The Paranal observatory site is so remote that everything needed must be brought in specially. The 60 000 litres of water that are used per day are delivered by truck from Antofagasta.