Ogłoszenie

6-godzinny webcast z obserwacji VLT w 50. rocznicę ESO

Obejrzyj online lub podczas jednej z wielu imprez lokalnych

28 września 2012

5 października 2012 r. Europejskie Obserwatorium Południowe zaprezentuje “Dzień z życia ESO”, bezpłatny internetowy pokaz na żywo, jako część obchodów 50. rocznicy. Będą to obserwacje prowadzone z głównego obserwatorium ESO, Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) na Cerro Paranal na chilijskiej pustyni Atakama, a także ciekawe rozmowy z astronomami w siedzibie ESO w Niemczech. Każdy może spróbować zadać pytanie – wcześniej albo w trakcie wydarzenia, wykorzystując Facebooka, Twittera albo e-mail. Dokładny harmonogram transmisji internetowej jest dostępny w angielskiej wersji tego komunikatu.

Po raz pierwszy w historii ESO VLT zostanie skierowany na obiekt na niebie wybrany przez internautów – Mgławicę Hełm Thora (NGC 2359). Ta niesamowita mgławica została wybrana w ramach konkursu „Wybierz co ma zaobserwować VLT”. Brigitte Bailleu z Francji wygrała konkurs “Wytwittuj  swoją drogę do VLT!” i pojedzie do Obserwatorium Parana Chile, aby uczestniczyć w obserwacjach. Transmisja na żywo z Parana pokaże obserwacje oraz teleskopy na szczycie góry, na tle niesamowitego krajobrazu pustyni Atakama, pozwalając widzom współuczestniczyć w podróży życia Brigitte.

Webcast będzie pokazywany bezpłatnie za pomocą Livestream, każdy może go obejrzeć po odwiedzeniu strony ESO w Livestream. Po utworzeniu bezpłatnego konta w Livestream i dodaniu ESO do ulubionych, widzowie będą otrzymywać aktualizacje i przypomnienia na temat tego i przyszłych transmisji ESO w Livestream.

Dodatkowo 5 października w różnych miejscach w krajach członkowskich ESO i poza nimi odbędą się otwarte imprezy, które dostarczą wielu lokalnych wydarzeń wspierających webcast. Lista miejsc z imprezami ESO na 50. rocznicę jest dostępna online.

Webcast zostanie przeprowadzony 5 października od 11:00 do 17:00 (CEST). Prowadzącym będzie astronom – gospodarz serii ESOcast – Dr J (dr Joe Liske z ESO). Oprócz bezpośredniego połączenia z Obserwatorium Parana w Chile będą też rozmowy z astronomami w siedzibie ESO w Niemczech, na tematy od najnowocześniejszych teleskopów ESO, poprzez najnowsze wiadomości z pierwszej linii badań astronomicznych, po aspekty tego jak wygląda życie astronoma. Pokazane zostaną także kolejne części rocznicowego filmu ESO Pt. „Europa do gwiazd” („Europe to Stars”). W trakcie dnia będą się sesje pytań i odpowiedzi oraz szansa na sprawdzenie swojej wiedzy o ESO w konkursach z astronomicznymi nagrodami do wygrania!

W ramach celebrowania 50. rocznicy eksplorowania nieba południowego webcast daje widzom unikalną szansę na zobaczenie od wewnątrz najbardziej efektywnego naziemnego obserwatorium astronomicznego.

Chętni mogą zadawać pytania na temat działalności Obserwatorium Paranal, rozmów dnia albo pytania ogólne na temat ESO. Można je przesłać w języku angielskim przed wydarzeniem albo w trakcie webcastu następującymi sposobami:

- Wysłanie „tweetu” @ESO, używając taga #ESO50years.

- Napisanie pytania na swojej stronie w Facebooku, w którym otagowana zostanie facebookowa strona ESO. Aby otagować stronę trzeba najpierw ją „polubić”, a następnie wpisać @ESO Astronomy w swoim pytaniu. Pojawi się menu, z którego wybiera się naszą stronę ESO Astronomy. Przykład Tagu („via ESO Astronomy”) jest w tym poście.

- Wysłanie e-maila do information@eso.org z tytułem ESO50years. Opcjonalnie można dopisać swoje imię i kraj.

Aktualny harmonogram webcastu znajduje się w angielskiej wersji komunikatu. Jeżeli do 5 października nastąpią zmiany, harmonogram zostanie zaktualizowany – jak również informacje na temat webcastu – będą one dostępne na rocznicowej stronie webcastu ESO. Językiem podczas webcastu będzie angielski. Jest to transmisja na żywo, podane godziny mogą się nieco zmienić.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann12067

Zdjęcia

Live webcast with Very Large Telescope observations for ESO's 50th anniversary
Live webcast with Very Large Telescope observations for ESO's 50th anniversary
Po angielsku