Ogłoszenie

Nowy film: ALMA — In Search of Our Cosmic Origins

13 marca 2013

W ramach inauguracji Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) [1] w dniu 13 marca 2013 r., ESO wraz z międzynarodowymi partnerami, przygotowało nowy film pt. ALMA — In Search of Our Cosmic Origins (ALMA - w poszukiwaniu naszych kosmicznych korzeni). 16-minutowe wideo przedstawia historię ALMA, od najwcześniejszych początków projektu kilkadziesiąt lat temu, do najnowszych wyników naukowych.

Film został zilustrowany spektakularnymi nagraniami z helikoptera oraz ścieżką dźwiękową obejmującą ekspresyjną muzykę specjalnie skomponowaną przez Toomasa Erma (ESO). Widz jest zabierany w podróż do domu ALMA na płaskowyżu Chajnantor na wysokości 5000 metrów n.p.m., do unikalnego środowiska chilijskiej pustyni Atakama.

Nagranie opowiada historię projektu od jego początków, gdy Europa, Ameryka Północna i Azja Wschodnia rozwijały wspólny pomysł na nowy, wielki teleskop do obserwacji na falach milimetrowych i submilimetrowych, do badania najzimniejszych i najdalszych obiektów we Wszechświecie. Pokazuje także poszukiwania idealnego miejsca oraz techniczne i logistyczne wyzwania pojawiające się przy budowie tak masywnej infrastruktury w ekstremalnie ciężkich warunkach w odległym miejscu.

Film obejmuje szczegółowe ujęcia kompleksu i fascynującej technologii, od której zależy ALMA i wyjaśnia w jaki sposób na wysoko położonej pustynnej równinie zainstalowano 66 anten. Daje także wgląd w interesujące zagadnienia naukowe, którymi zajmie się ten najpotężniejszy teleskop. Oczekiwania zostały już częściowo spełnione dzięki pierwszym wynikom naukowym, uzyskanym  zanim urządzenie było w pełni ukończone.

Uwagi

[1] ALMA, międzynarodowy kompleks astronomiczny, jest prowadzony w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. ALMA jest finansowana w Europie przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), w Ameryce Północnej przez U.S. National Science Foundation (NSF) we współpracy z National Research Council of Canada (NRC) oraz National Science Council of Taiwan (NSC), a w Azji Wschodniej przez National Institutes of Natural Sciences (NINS) of Japan we współpracy z Academia Sinica (AS) in Taiwan. Konstrukcja i użytkowanie ALMA w imieniu Europy jest kierowane przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO), zarządzane przez Associated Universities, Inc. (AUI), a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia wspólne kierowanie i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i użytkowaniem ALMA.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann13026

Zdjęcia

Plakat filmu ALMA
Plakat filmu ALMA

Filmy

The movie ALMA — In Search of our Cosmic Origins (29a)
The movie ALMA — In Search of our Cosmic Origins (29a)
Po angielsku