ann15006-pl — Ogłoszenie

Dla mediów: uroczystość rozpoczęcia budowy planetarium ESO Supernova

26 stycznia 2015

24 lutego 2015 r. o godz. 12:30 w siedzibie ESO w Garching koło Monachium (Niemcy) odbędzie się uroczystość rozpoczęcia budowy ESO Supernova Planetarium and Visitor Centre. Centrum będzie wspaniałą demonstracją astronomii i będzie dostępne dla publiczności bez opłat. Jest to możliwe dzięki współpracy z Heidelberg Institute for Theoretical Studies (HITS), instytutem badawczym Klaus Tschira Stiftung oraz ESO. Klaus Tschira Stiftung oferuje pełne finansowanie budowy, a ESO będzie użytkować placówkę.

Nowe centrum dostarczy odwiedzającym wciągających doświadczeń dotyczących astronomii w ogólności, razem z wynikami naukowymi, projektami i przełomami technologicznymi w ESO. Będzie obejmować planetarium stacjonarne o powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych stałych i tymczasowych ekspozycji. Będą też pomieszczenia konferencyjne oraz program wykładów, warsztatów i konferencji. Wszystko będzie udostępniane w językach angielskim i niemieckim.

Unikalny projekt nowego budynku przypomina układ podwójny gwiazd z transferem masy pomiędzy jego składnikami, co prowadzi do wybuchu supernowej. Jest to uwidocznione w nazwie centrum: ESO Supernova.

Zapraszamy dziennikarzy do wzięcia udziału w uroczystości. Prosimy zarejestrować się poprzez formularz w terminie do 18 lutego 2015 r. Będzie można przeprowadzić wywiady z Dyrektorem Generalnym ESO (Tim de Zeeuw), przedstawicielami Klaus Tschira Stiftung, burmistrzem Garching (Dietmar Gruchmann) , koordynatorem projektu ESO Supernowa (Fabian Reckmann) oraz architktem (Manfred Bernhardt).

Zarejestrowanych przedstawicieli mediów powitamy w ESO o godzinie 11:30. O god.z 12:30 Dyrektor Generalny ESO rozpocznie uroczystość. Później przemówienia wygłoszą: Klaus Tschira, Dietmar Gruchmann i Manfred Bernhardt. Później goście wyjdą na zewnątrz na krótką uroczystość wkopania kamienia węgielnego, po czym będzie można przeprowadzić wywiady i wykonać zdjęcia.

W dniu uroczystości zaprezentowane zostanie logo ESO Supernowa oraz będą udostępnione witryna oraz konta w mediach społecznościowych.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15006

Zdjęcia

Nowe planetarium i centrum wystawowe w siedzibie ESO
Nowe planetarium i centrum wystawowe w siedzibie ESO