Wykonywanie mapy mergera

Hubble image of NGC 7252
VLT map of gas within NGC 7252’s minispiral
Przeciągnij zielony znacznik, aby obejrzeć zdjęcia

To nietypowe zdjęcie ukazuje skutki katastrofalnej kolizji pomiędzy dwoma galaktykami, która wydarzyła się około miliarda lat temu. Efekt? Pojedyncza galaktyka o bardzo rzadkim kształcie, oznaczona NGC 7252 i nazywana Atomy dla Pokoju.

W sercu pozostałości tego merdżera (mergera) znajduje się fascynująca "minispirala" —rotujący dysk świecącego gazu, wywołujący procesy gwiazdotwórcze. Korzystając z instrumentu VIsible Multi-Object Spectrograph (VIMOS) na należącym do ESO Bardzo Dużym Teleskopie (VLT), astronomowie byli w stanie zmierzyć ruch gazu w tym dysku, co pozwoliło na opracowanie mapy rotacji. Czerwone obszaru wskazują na obecność gazu oddalającego się od nas, a niebieskie to gaz przemieszczający się w naszą stronę. Razem kolory te ujawniają stabilnie obracające się centrum galaktyki oraz dwa strumienie gorącego gazu na północny zachód i południowy wschód od centralnego obszaru. Wcześniejsze badania sugerowały, że centralna spirala obracała się przeciwnie do reszty galaktyki, ale porownując ruch gwiazd wokół galaktyki z gazem zjonizowanym przez nowo utworzone gwiazdy w minispirali, wiemy teraz, że obracają się w tą samą stronę.

Tak szczegółowa mapa była możliwa do uzyskania dzięki Integral Field Unit (IFU) w VIMOS. Pozwoliło to astronomom na zbadanie gazu w NGC 7252 przy pomocy kompleksowego "mozaikowego" widoku. Trochę w taki sposób, w jaki mucha widzi świat. IFU dzieli obiekt obserwacji na  wiele komórek (pikseli), tworząc widmo dla każdej z nich. Uzyskiwana w efekcie informacja jest ustawiana w trójwymiarowy sześcian danych, który jest szczególnie użyteczny w badaniu za jednym razem dużych kątowo obiektów.

Przy pomocy suwaka można nakładać nową mapę z VLT na starsze zdjęcie z należącego do NASA/ESA Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, porównując wizualne piękno galaktyki z jej złożonym mechanizmem wewnętrznym.

Źródło

ESO/ESA/Hubble & NASA/J. Weaver et al

O porównaniu zdjęć

Identyfikator:potw1806a
Data publikacji:5 lutego 2018 06:00

Zdjęcia

Zdjęcie NGC 7252 z Teleskopu Hubble'a
Zdjęcie NGC 7252 z Teleskopu Hubble'a
VLT wykonał mapę gazu w minispirali wewnątrz NGC 7252
VLT wykonał mapę gazu w minispirali wewnątrz NGC 7252