Komunikat prasowy

Mgławica w Orionie ciągle pełna niespodzianek

19 stycznia 2011

To zwiewnie wyglądające zdjęcie zostało wykonane za pomocą Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Zaprezentowana mgławica to dużo więcej niż ładny obrazek, gdyż oferuje astronomom widok na obszar formowania się masywnych gwiazd, co pomaga w badaniach i zrozumieniu powstawania gwiazd i ich ewolucji. Dane wykorzystane w tym zdjęciu zostały wybrane przez Igora Czekalina z Rosji, który wziął udział w konkursie astrofotografii Ukryte Skarby ESO 2010. Jego obraz Mgławicy w Orionie uplasował się na siódmym miejscu, ale sam Igor wygrał konkurs, gdyż inne jego zdjęcie zdobyło najwięcej punktów.

Mgławica w Orionie, znana także jako Messier 42, jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych i najlepiej zbadanych obiektów niebieskich. To olbrzymi kompleks gazu i pyłu, w którym formują się masywne gwiazdy, najbliższy Ziemi tego typu obszar. Świecący gaz jest tak jasny, że widać go nawet gołym okiem, a przez teleskop prezentuje fascynujący obraz. Pomimo dotychczasowej znajomości i bliskości obiektu, ciągle jest wiele do zbadania na temat tego gwiezdnego żłobka. Na przykład w 2007 roku okazało się, że mgławica jest bliżej nas niż wcześniej sądzono: 1350 lat świetlnych, a nie 1500 lat świetlnych.

Astronomowie użyli instrumentu Wide Field Image pracującego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile do zaobserwowania gwiazd w M 42. Okazało się, że słabe czerwone karły w mgławicy związanej ze świecącym gazem promieniują znacznie więcej światła niż zakładano wcześniej, co zwiększyło naszą wiedzę o tym słynnym obiekcie występujących w nim gwiazdach. Dane zebrane w tym projekcie naukowym, bez wcześniejszych planów wykonania z nich kolorowego zdjęcia, zostały ponownie wykorzystane do stworzenia szczegółowego zdjęcia M 42, które prezentujemy.

Zdjęcie jest złożeniem kilku ekspozycji wykonanych łącznie w pięciu różnych filtrach. Światło, które przeszło przez filtr czerwony oraz światło z filtra pokazującego świecący gaz wodorowy, zostało pokolorowane na czerwono. Światło w żółto-zielonej części widma ma na zdjęciu kolor zielony, a światło niebieskie – niebieski, natomiast światło przechodzące przez filtr ultrafioletowy otrzymało kolor fioletowy. Czasy ekspozycji wyniosły około 52 minuty dla każdego z filtrów.

Zdjęcie zostało przetworzone przez ESO na podstawie danych obserwacyjnych znalezionych przez Igora Czekalina (Rosja) [1], który wziął udział w konkursie astrofotografii Ukryte Skarby ESO 2010, zorganizowanym w październiku-listopadzie 2010 [2] r. dla każdego, kto lubi tworzyć piękne zdjęcie nocnego nieba wykorzystując rzeczywiste dane astronomiczne.

Uwagi

[1] Igor przeszukał archiwum ESO i zidentyfikował zestawy danych, które wykorzystał do stworzenia swojego zdjęcia M 42. Zdjęcie uplasowało się na siódmej pozycji w konkursie na prawie 100 zgłoszonych fotografii. Oryginalną pracę Czekalina można zobaczyć tutaj. Igor Czekali otrzymał główną nagrodę w konkursie z inne zdjęcie M 78. Przesłał także zdjęcie NGC 3169, NGC 3166 i  SN 200 3cg, które uplasowało się na drugiej pozycji.

[2] Konkurs Ukryte Skarby ESO 2010 dał miłośnikom astronomii szansę na przeszukanie olbrzymich archiwów ESO z danymi astronomicznymi, w nadziei znalezieni ukrytych klejnotów, które potrzebują wyszlifowania przez uczestników. Nadesłano prawie 100 zdjęć, a 10 uczestników zostało nagrodzonych bardzo atrakcyjnymi nagrodami, włącznie z opłaconą wycieczką dla zwycięzcy do Bardzo Dużego Teleskopu VLT na Cerro Paranal w Chile, najbardziej zaawansowanego teleskopu optycznego na świecie. Dziesięciu zwycięzców nadesłało w sumie 20 najlepiej ocenionych zdjęć.

Linki

  • Publikacje naukowe:

http://adsabs.harvard.edu/abs/2009ApJS..183..261D 
http://iopscience.iop.org/0004-637X/722/2/1092

Kontakt

Krzysztof Czart
Astronomia.pl
Toruń, Poland
E-mail: k.czart@astronomia.pl

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1103

O komunikacie

Komunikat nr:eso1103pl
Nazwa:M 42, Messier 42
Typ:Milky Way : Nebula : Appearance : Emission : H II Region
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instrumenty:WFI
Science data:2010ApJ...722.1092D
2009ApJS..183..261D

Zdjęcia

The Orion Nebula*
The Orion Nebula*
Po angielsku
The jewel in Orion’s sword
The jewel in Orion’s sword
Po angielsku

Filmy

Zooming in on the Orion Nebula
Zooming in on the Orion Nebula
Po angielsku
Panning across the Orion Nebula
Panning across the Orion Nebula
Po angielsku