Wieści z Kosmosu dla dzieci z całego świata

Przypadek rotującej gwiazdy

5 grudnia 2011

Astronomowie niczym detektywi próbują rozwikłać pewną zagadkę. Odkryli ostatnio dziwną gwiazdę, która jest około 25 razy cięższa od naszego Słońca i rotuje ponad 300 razy szybciej - szybciej niż jakakolwiek inna gwiazda wagi ciężkiej!

Poza tym, że owa gwiazda wiruje bardzo szybko, porusza się jeszcze w dość dziwny sposób -podróżuje w przestrzeni wolniej niż inne pobliskie gwiazdy. Ale dziwak!

Strzałka na powyższym zdjęciu wskazuje gwiazdę, która jest przedmiotem śledztwa. Próba zrozumienia rotacji i ruchu tak różniącego się od ruchu pozostałych gwiazd, doprowadziła astronomów do obmyślenia scenariusz wydarzeń. Gwiazda ta pierwotnie mogła być składnikiem układu podwójnego. Jeśli dwie gwiazdy takiego układu znajdowały się bardzo blisko siebie to nasza gwiazda mogła zwiększać swoją rotację pożerając materię pochodzącą od swojego kompana, który stał się dla niej energetyczną przekąską! 

Jednak szybko rotująca gwiazda nie ma już towarzysza. Co się zatem z nim stało? Astronomowie przypuszczają, że eksplodował w sposób, który nazywają supernową. Energia tej eksplozji mogła wypchnąć tą szybko rotująca gwiazdę bardzo daleko. Taki scenariusz tłumaczy dlaczego gwiazda jest takim dziwakiem w porównaniu do innych gwiazd z jej otoczenia i porusza się wolniej w przestrzeni niż one. Jest przecież nowym przybyszem w tym rejonie.

"Ta gwiazda z pewnością dostarczy nam ciekawych wskazówek na temat krótkiego lecz burzliwego życia najcięższych gwiazd" mówi astronom Philip Dufton.

Ciekawostka: Samolot podróżujący prędkością, z jaką obraca się ta gwiazda, potrzebowałby zaledwie około minuty by okrążyć Ziemię na równiku.

Jest to wersja dla dzieci Komunikatu Prasowego ESO eso1147.