Kids

eso1226pl — Zdjęcie prasowe

VLT przyjrzał się Mgławicy Wojna i Pokój

20 czerwca 2012

Bardzo Duży Teleskop (VLT) uzyskał najdokładniejsze zdjęcie spektakularnej części gwiezdnego żłobka zwanego Mgławicą Wojna i Pokój (NGC 6357). Fotografia pokazuje wiele młodych, gorących gwiazd, świecących obłoków gazu i dziwacznych formacji pyłu wyrzeźbionych przez promieniowanie ultrafioletowe i wiatry gwiazdowe.

Głęboko w Drodze Mlecznej w gwiazdozbiorze Skorpiona widoczna jest Mgławica Wojna i Pokój (NGC 6357) [1], obszar przestrzeni kosmicznej, w którym w chaotycznych obłokach gazu i pyłu rodzą się nowe gwiazdy [2]. Zewnętrzne części tej ogromnej mgławicy zostały sfotografowane przez należący do ESO Bardzo Duży Teleskop, dzięki czemu uzyskano najlepsze do tej pory zdjęcie tego obszaru [3].

Nowa fotografia pokazuje szeroką rzekę pyłu ciągnącą się przez środek, która absorbuje światło od odleglejszych obiektów. Po prawej znajduje się mała gromada młodych, jasnych, biało-niebieskich gwiazd, które uformowały się z gazu. Prawdopodobnie mają one po zaledwie kilka milionów lat, co jest bardzo młodych wiekiem w przypadku gwiazd. Intensywne promieniowanie ultrafioletowe wypływające z tych gwiazd formuje wgłębienie w otaczającym gazie i pyle i rzeźbi dziwne ścieżki.

Całe zdjęcie jest pokryte ciemnymi śladami kosmicznego pyłu. Najbardziej fascynujące ciemne struktury widoczne są w lewym dolnym rogu oraz na prawym brzegu zdjęcia. To tam promieniowanie od jasnych, młodych gwiazd utworzyło kolumny przypominające trąby słoniowe, podobne do słynnych „filarów stworzenia w Mgławicy Orzeł (opo9544a). Kosmiczny pył jest znacznie bogatszy od tego znanego z naszych domów. Bardziej przypomina dym i składa się głównie z drobnych cząstek krzemianów, grafitu i lodu wodnego, które zostały wyprodukowane i wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez wcześniejsze generacje gwiazd.

Jasna centralna część NGC 6537 zawiera gromadę bardzo masywnych gwiazd, które należą do najjaśniejszych w naszej galaktyce. Wewnętrzny obszar, niewidoczny na tym zdjęciu, został  dokładnie przebadany i zobrazowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (heic0619), należący od NASA/ESA. Ale nowe zdjęcie pokazuje, że nawet mniej znane zewnętrzne części tego gwiezdnego żłobka zawierają fascynujące struktury, które zostały ukazane dzięki mocy teleskopu VLT.

Zdjęcie zostało uzyskane w ramach programu Kosmiczne Klejnoty ESO [4].

Uwagi

[1] Dziwna nazwa, która nie ma związku z wielką powieścią Tołstoja, została nadana przez naukowców pracujących w projekcie Midcourse Space Experiment. Zauważyli, że na zdjęciach w podczerwieni jasna, zachodnia część mgławicy przypomina gołębia, natomiast wschodnia wygląda jak czaszka. Niestety tego efektu nie widać na zdjęciu w zakresie widzialnym, które zostało tutaj zaprezentowane. Obiekt jest czasem także nazywany Mgławicą Homar.

[2] NGC 6357 została po raz pierwszy dostrzeżona przez Johna Hershela z Afryki Południowe w 1837 roku. Zauważył jedynie jej najjaśniejsze centralne części, a pełną skalę tej olbrzymiej mgławicy zauważono dopiero znacznie później na fotografiach.

[3] Fragment NGC 6357 widoczny na nowym zdjęcie z VLT nie był obserwowany przez Kosmiczny Teleskop Hubblea.

[4] Program Kosmiczne Klejnoty ESO jest inicjatywą mającą na celu uzyskanie za pomocą teleskopów ESO zdjęć interesujących, intrygujących lub atrakcyjnych wizualnie obiektów, dla celów edukacyjnych i popularyzacji nauki. Program wykorzystuje niewielkie ilości czasu obserwacyjnego, w okresie gdy teleskopy mają przerwy w swoich harmonogramach pracy, tak aby zminimalizować wpływ na obserwacje naukowe. Wszystkie zebrane dane mogą być także przydatne do celów naukowych i są udostępniane astronomom za pomocą archiwum naukowego ESO.

Więcej informacji

W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1226

O komunikacie

Komunikat nr:eso1226pl
Nazwa:NGC 6357, Pismis 24
Typ:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Facility:Digitized Sky Survey 2, Very Large Telescope
Instrumenty:FORS2

Zdjęcia

Zbliżenie na Mgławicę Wojna i Pokój
Zbliżenie na Mgławicę Wojna i Pokój
Mgławica Wojna i Pokój (NGC 6357) w gwiazdozbiorze Skorpiona
Mgławica Wojna i Pokój (NGC 6357) w gwiazdozbiorze Skorpiona
Szerokie pole widzenia wokół Mgławicy Wojna i Pokój
Szerokie pole widzenia wokół Mgławicy Wojna i Pokój

Filmy

Zooming in on NGC 6357
Zooming in on NGC 6357
Po angielsku
Panning across the stellar nursery NGC 6357
Panning across the stellar nursery NGC 6357
Po angielsku

Zobacz też