Wieści z Kosmosu dla dzieci z całego świata

Słodkie odkrycie

29 sierpnia 2012

Czy wiesz, że cukier zawiera składniki niezbędne do życia. Nie oznacza to jednak, że spożywanie go w dużych ilościach jest zdrowe. Tak naprawdę cukier jest mieszaniną węgla, wodoru i tlenu. To właśnie z nich, a także z azotu, zbudowane jest życie, które znamy.

Astronomowie dokonali niezwykle słodkiego odkrycia – w gazie otaczającym młodą gwiazdę podobną do Słońca znaleźli cukier. Mimo tego, że naukowcom udało się dostrzec cukier w przestrzeni kosmicznej dużo wcześniej, jest to pierwszy przypadek tak bliskiego jego występowania w okolicy gwiazdy takiej jak Słońce (odległość między gwiazdą, a obserwowaną cząsteczką jest porównywalna do odległości Ziemia - Uran). Zważywszy na to, że cukier zawiera składniki potrzebne do życia, odkrycie go w okolicy gwiazdy podobnej do Słońca jest niezwykle fascynujące. Oznacza to bowiem, że życie może istnieć na innych odległych planetach!

Naukowcy zaobserwowali także, że cząsteczka porusza się w kierunku gwiazdy. Astronomka Cecile Favre komentuje odkrycie „Cukier nie tylko jest w odpowiednim miejscu, by mógł znaleźć się na planecie, ale także przemieszcza się w odpowiednim kierunku".

Zaangażuj się: Jaki obiekt niebieski obserwowałbyś, gdybyś miał szansę operować jednym z największych teleskopów? Z okazji 50-lecia istnienia Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprasza do głosowania na obiekt, na który mógłby spojrzeć teleskop VLT. Tu znajdziesz więcej informacji na ten temat. 

Jest to wersja dla dzieci Komunikatu Prasowego ESO eso1234.