Komunikat prasowy

Astronom z ESO wybrana do programu treningu astronautów

16 lutego 2018

Suzanna Randall, pracująca jako astronom w ESO, jest o krok bliżej do spełnienia swojego marzenia zostania pierwszą Niemką w kosmosie. Została wybrana jako nowa kandydatka w inicjatywie Astronautin, której celem jest trening pierwszej niemieckiej astronautki i wysłanie jej w ramach misji badawczej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Informację ogłoszono dzisiaj podczas konferencji prasowej w Centrali ESO w Garching koło Monachium.

Inicjatywa Astronautin została utworzona w 2016 roku, aby zachęcić młode komety do wyboru zawodów związanych z kosmosem, nauką, matematyką i technologią oraz aby wysłać pierwsza niemiecką astronautkę w kosmos. Planuje też wykorzystać środowisko mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do zbadania w jaki sposób ciało kobiety reaguje na nieważkość [1].

Dzięki naukowemu doświadczeniu i talentom sportowym, Suzanna Randall została wybrana jako jedna z dwóch kandydatek Astronautin. Urodzona się w Kolonii, 38-latka studiowała astronomię w Wielkiej Brytanii, a następnie uzyskała doktorat z astrofizyki na University of Montreal w Kanadzie. Randall pracuje obecnie jako astronom w ESO.

Randall rozpoczęła swoją karierę w ESO jako Stażystka ESO i obecnie jest zaangażowana w projekt ALMA, globalne partnerstwo, które na chilijskiej pustyni Atakama posiada największy radioteleskop świata. ALMA składa się z 66 dużych anten obserwujących w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych. Jest najpotężniejszym astronomicznym obserwatorium badającym chłodny i odległy Wszechświat [2]. Randall studiuje także ewolucję pulsujących, niebieskich podkarłów (to jeden z rodzajów gwiazd). Od wielu lat jest zapaloną paralotniarką oraz wytrenowanym instruktorem jogi i uprawia sporty zimowe.

Kandydatki na astronautki w programie treningowym Astronautin zaznajamiają się ze środowiskiem stacji ISS, poznają systemy i procedury pokładowe. Program obejmuje także uczestnictwo w wielu wymagających aktywnościach, takich jak loty paraboliczne, trening survivalowy, trening lotniczy i trening robotyczny.

Randall wyjaśnia co zmotywowało ją do zgłoszenia się do Astronautin: „Chcę pokazać, że jest możliwe, aby zwykła kobieta rozwinęła odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby zostać astronautą. Uważam, że istotne jest, aby kobiety były reprezentowane na wszystkich poziomach społeczeństwa. Nie może się to obyć bez tego, że kobiety pracują w kosmosie.”

Przez następne dwa lata Randall będzie rywalizować o jedno miejsce w misji kosmicznej z 34-letnią meteorolog Insą Thiele-Eich. W kwietniu 2017 r. Thiele-Eich została wybrana do programu z 400 kandydatek, razem z pilotem myśliwca Eurofighter, Nicolą Baumann. Ale gdy Baumann opuściła projekt, komisja jednomyślnie zgodziła się przyznać miejsce Suzannie Randall.

„Jesteśmy zadowoleni, że Suzanna Randall może od razu rozpocząć trening dzięki swojej dotychczasowej wiedzy jako astrofizyk” mówi Claudia Kessler, inicjatorka projektu Astronautin.

Randall i Thiele-Eich są w spierane podczas treningu przez firmę aerokosmiczną Airbus. Z kolei innowacyjna firma HYVE współpracuje z Astronautin w ramach trudnej kampanii crowdsourcingowej. Wspólnie opracowują pomysły i rozwiązania na sfinansowanie misji kosmicznej z pierwsza niemiecką astronautką. Konferencja prasowa była wspomagana przez IWG Isolier Wendt GmbH z Berlina.

Uwagi

[1] Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to sztuczny satelita zdatny do zamieszkania, który działa w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Japonią i Kanadą. 360-tonowa ISS ma ponad 820 metrów sześciennych przestrzeni pod ciśnieniem — miejsce wystarczające dla załogi sześciorga astronautów oraz dużej różnorodności naukowych eksperymentów. Budowa stacji rozpoczęła się w listopadzie 1998 r.

[2] Dzięki rozdzielczości dziesięć razy lepszej niż należącego do NASA/ESA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, ALMA odpowiada na jedne z najgłębszych pytań o nasze kosmiczne pochodzenie. Gigantyczna sieć olbrzymich anten jest używana do badania cegiełek, z których powstają gwiazdy, systemy planetarne, galaktyki i samo życie. Obserwatorium ALMA korzysta z najnowocześniejszej technologii, aby osiągnąć swoje naukowe cele, pracując w trudnych warunkach wysoko w Andach.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop ELT (Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop), który stanie się „największym okiem świata na niebo”

Linki

Kontakt

Claudia Kessler
Stiftung erste deutsche Astronautin gGmbH
E-mail: claudia.kessler@dieastronautin.de

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6655
Tel. kom.: +49 151 1537 3591
E-mail: rhook@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1807

O komunikacie

Komunikat nr:eso1807pl
Typ:Unspecified : People : Astronaut

Zdjęcia

ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
Po angielsku
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
Po angielsku
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
Po angielsku
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
Po angielsku
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
Po angielsku
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
ESO Astronomer Selected for Astronaut Training Programme
Po angielsku