Teleskop ELT
Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop
Największe oko świata na niebo
Na całym świecie "ekstremalnie wielkie teleskopy" są traktowane jako najwyższy priorytet w astronomii naziemnej. Niezmiernie rozwiną wiedzę astrofizyczną, pozwalając na dokładne badania tematyki takiej, jak planety wokół innych gwiazd, pierwsze obiekty we Wszechświecie, supermasywne czarne dziury, a także natura i rozmieszczenie ciemnej materii i ciemnej energii, które dominują we Wszechświecie.
Od 2005 roku ESO, wspólnie ze społecznością astronomów i przemysłem, pracuje nad rozwojem nowego, gigantycznego teleskopu.
Ochrzczony ELT (od Extremely Large Telescope, czyli Ekstremalnie Wielki Teleskop), to rewolucyjny, nowy projekt teleskopu naziemnego z 39-metrowym zwierciadłem głównym, który będzie największym na świecie teleskopem optycznym i w bliskiej podczerwieni: "największym okiem świata na niebo".
Projekt ELT został zaakceptowany w 2012 r., a zielone światło dla budowy dano pod koniec 2014 r. W uroczystości z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę teleskopu uczestniczyła w maju 2017 r. Prezydent Chile. Pierwsze światło teleskopu planowane jest na 2024 roku.
Badania naukowe za pomocą ELT
ELT zmierzy się z największymi naukowymi wyzwaniami naszych czasów, w tym z poszukiwaniami planet wielkości Ziemi wokół innych gwiazd, krążących w tzw. ekosferze ("strefie nadającej się do zamieszkania"), w której może istnieć życie - Święty Graal współczesnej astronomii obserwacyjnej. Będzie też dokonywać "gwiezdnej archeologii" w pobliskich galaktykach, jak również fundamentalnych badań dotyczących kosmologii, mierząc własności pierwszych gwiazd i galaktyk oraz badając ciemną materię i ciemną energię. Poza tym wszystkim astronomowie planują też coś niespodziewanego - nowe i nieprzewidywalne pytania, które z pewnością wyrosną z nowych odkryć dokonanych przez ELT.
Cele naukowe
Teleskop optyczny/podczerwony o olbrzymiej aperturze i ogólnym przeznaczeniu. Przykładowymi obszarami naukowymi są galaktyki o dużym przesunięciu ku czerwieni, powstawanie gwiazd, planety pozasłoneczne i systemy protoplanetarne.
Obraz na żywo
Sprawdź co się aktualnie dzieje na Cerro Armazones - zdjęcia są wykonywane z Cerro Paranal i aktualizowane co godzinę w trakcie dnia. Kliknij, aby powiększyć.
Więcej na temat teleskopu ELT
- Przygotowywanie rewolucji
- Czy jesteśmy sami?
- Pierwsze obiekty we Wszechświecie
- Koncepcja ELT
- Europejskie okno na Wszechświat
- Poszukiwanie domu
- ELT w liczbach
- Instrumenty ELT:
- Więcej ciekawych faktów jest dostępne na stronie pytań i odpowiedzie (FAQ)
- Więcej zdjęć i filmów jest dostępne w multimedialnym archiwum ESO
- Przeczytaj więcej o teleskopie:
- Dla naukowców: bardziej szczegółowe informacje znajdują się na stronach technicznych
- Wpis o ELT w Wikipedii
ELT - timelapse
Obejrzyj ESOcast 84: The New ELT Design Unveiled
Pobierz zwiastun w innych formatach z archiwum wideo.
Wycieczka po Paranal i Cerro Armazones
ELT
|
The ELT will gather 100 000 000 times more light than the human eye, 8 000 000 times more than Galileo's telescope, and 26 times more than a single VLT Unit Telescope. In fact, the ELT will gather more light than all of the existing 8–10-metre class telescopes on the planet, combined.