ESO Hakkında

ESO (European Southern Observatory - Avrupa Güney Gözlemevi) Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere ile ev sahibi Şili tarafından desteklenen ESO, gökbilimcilere en son gelişmeleri yansıtan araştırma imkanları sağlamaktadır. Diğer pek çok ülke üyelik isteklerini ifade etmişlerdir.

1962 Anlaşmasına göre, ESO’nun ana görevi, astronom ve astrofizikçilere son teknoloji ürünü araştırma tesislerinde çalışma fırsatı vererek en iyi koşullarda en ileri bilimsel çalışmalar yapabilmelerini sağlamaktır. Üye Ülkelerin ESO’ya olan yıllık katkıları yaklaşık 198 milyon euro olup ESO’da 700 kişi çalışmaktadır. Yerde konuşlanmış dünyanın en güçlü teleskoplarını inşa edip kullanarak önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan ESO yüksek teknolojiyi taahhüt eden fırsatlar, sayısız teknoloji transferi ve yan ürünü sunmakta ve Avrupa sanayisi için olağanüstü bir vitrin durumunda bulunmaktadır.

ESO Genel Merkezi (kurumun bilimsel, teknik ve idari merkezini kapsamaktadır) Almanya'nın Münih kenti yakınlarındaki Garching bölgesinde bulunmaktadır. ESO Şili'de Vitacura merkezine ilave olarak, üç adet benzeri olmayan gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor.

ESO 39-metre çapında "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak Aşırı Büyük Teleskop, ELT'nin kurulumuna başlamıştır.

"ESO'da neredeyse eşsiz seviyede uluslar-arası bir işbirliğine ulaşılmıştır ve herşey ülkesi ya da kurumuna bakılmaksızın bunu en iyi yapan kişilerce gerçekleştirilmektedir. Buradaki mükemmelliyet ruhu tüm Avrupa için bir örnektir.

Mrs. Maria van der Hoeven, Eğitim, Kültür ve Bilim Eski Bakanı, Hollanda
...

ESO Genel Merkezi

...

Şili'deki Yerleşkeler

...

Broşür: Gökbilimde Yeni Zirvelere Ulaşmak (PDF Dosyası)