ann0933-tr — Duyuru

ESO Genel Müdürü’nden Vatikan Ziyareti

05 Kasım 2009

30 ve 31 Ekim 2009’da ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw 2009 Dünya Astronomi Yılı sebebiyle uluslararası tanınmış gökbilimcilerden oluşan bir ekibin parçası olarak Vatikan’a davet edildi.

Ziyarette Gregoryan Takvim Reformunun yapıldığı zamanlarda 1578 ile 1580 arasında inşa edilen Vatikan Gözlemevi’nin ilk yerleşkesi olan Vatikan’daki Rüzgâr Kulesi (Tower of Winds), Vatikan Gizli Arşivi, Sistine Şapel’i ve Vatikan müzesindeki AStrum 2009 gökbilim sergisi gezilmiştir. Gökbilim ve gözlem aletleri fuarında Galileo Galilei’nin yaptığı Ay gözlemlerinin detaylı orijinal el yazması notları ve 1610’dan yayını “Starry Messenger (Yıldız Habercisi)” sergilenmiştir.

Günün en önemli olayı Papa 16. Benedict’in özel bir izleyici kitlesine hitap etmesiydi. Konuşmasında Papa, “Galileo Galilei’nin teleskopuyla gökyüzünü ilk gözleminin dört yüzüncü yılını gösteren bu kutlama modern çağdaki bilimsel birikimin muazzam ilerleyişini değerlendirmeye ve her nerede bulunmayı bekliyorsa gerçeği kovalamak için merak, beklenti ve sorumluluk ruhuyla özel olarak gözümüzü yeniden çevirmeye davet etmektedir” demiştir.

Papa ayrıca, “Dünya Astronomi Yılı, 16. Yüzyıldaki büyük keşifler çağıyla karakterize olan sıra dışı merak ve coşkuyu dünya insanlarının yeniden yakalaması anlamına gelir” demiş ve “İnsanlığın geleceği, doğa ve etrafımızdaki dünya için modern bilimsel yöntemde önemli olan dikkatli gözlem, eleştirel muhakeme, sabır ve disiplinin getirdiği sorumluluğu kim inkar edebilir? Aynı zamanda, keşif çağının büyük bilimcileri de gerçek bilginin, aklın gözünü kısıtlamak yerine daima bilgelikten geçtiğini hatırlatarak bakışımızı ruhani diyarlara çevirmeye davet eder.

Bu ziyaret, papalığın 2009 Dünya Astronomi Yılı kutlamalarının bir parçası olarak Vatikan City Eyalet Valiliği ve Vatikan Gözlemevi tarafından organize edilmiştir.

Bağlantılar

İletişim

Özgecan Önal
İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
İstanbul, Türkiye
E-posta: ozgecan.onal@istanbul.edu.tr

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann0933

Görüntüler

ESO Director General visits Vatican City
ESO Director General visits Vatican City
sadece İngilizce