ann12002-tr — Duyuru

Avrupa Radyo Gökbilimi'nden RadyoNet3 ile Gelecek Atılımı

05 Ocak 2012

1 Ocak 2012’de, Avrupa radyo gökbilimi, RadioNet’in üçüncü tekrarı olan RadioNet3’ün, Avrupa radyo gökbilimi işbirliği uygulanması ile yeni bir çağa girdi. Radyo gökbilimi için tanınmış bir Avrupa kuruluşu olan, RadioNet, Avrupa radyo gökbilimcileri için dünya genelinde önde gelen radyo gökbilimi tesislerine erişimi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Avrupa Komisyonu yakın bir tarihte 2012-2015 dönemi için 9.5 milyon euro hibe ederek projeyi güvence altına almıştır. Max-Planck Enstitüsü Radio Astronomi Bölümü (MPIfR) Avrupa'daki mevcut 18 radyo astronomi tesisini erişime sunmak için işbirliği yaptığı 24 Avrupa enstitüsünün yanı sıra Güney Kore, Avustralya ve Güney Afrika ile çalışacaktır. Proje ESO tarafından işletilen Şili’de bulunan APEX teleskobunun yanı sıra Şili’de yeni açılan ESO’nun ortağı olduğu Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA)’dan tam olarak yararlanma imkanı sunacaktır.

İşbirliğinin geliştirilmesiyle ve dünya çapındaki son teknoloji ürünü tesislerden yararlanılmasıyla, RadioNet3 Avrupa radyo tesislerinin rekabetçi kalmasını sağlayacak ve operasyonlarına 2019’da başlanması planlanan Kilometre Kare Dizgesi’ne (SKA) Avrupalı bilim adamı ve mühendisleri hazırlayacaktır.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Fizik Mühendisliği Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com

Leonardo Testi
ESO
Garching, Germany
Tel: +49 89 3200 6541
Email: ltesti@eso.org

Mathieu Isidro
ESO ePOD
Karl Schwarzschildstr. 2
85748 Garching bei München
Tel: +49 89 3200 6222
Email: misidro@eso.org

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann12002

Görüntüler

ALMA antennas under the Milky Way
ALMA antennas under the Milky Way
sadece İngilizce
APEX at Chajnantor*
APEX at Chajnantor*
sadece İngilizce