ann12025-tr — Duyuru

ESO, Açık Farkla, Dünya’nın Yerde Konuşlandırılmış En Üretken Gözlemevi Olmaya Devam Ediyor

Yıllık yayın istatistiklerine göre tek rakibi uzay-teleskopu Hubble

28 Mart 2012

Gökbilimciler 2011 yılı boyunca ESO'ya ait teleskoplar ve bunlara bağlı araçlardan gelen gözlemsel verileri kullanarak toplamda 783 hakemli makale yazdılar. Bu ESO tarihinde tüm zamanların en yüksek değeridir. ESO açık farkla en üretken yer-temelli gözlemevi olmayı sürdürüyor. Son bir kaç yıldır ESO gözlemlerini kullanan makalelerin sayısı 2009 daki hafif bir düşüşten sonra hızlı bir şekilde artarak NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu ile yapılan gözlemlerin sayısına eşit duruma geldi.

Tek başıba VLT/VLTI 2011'de 551 makale için veri sağladı, bu 2010'dan bu yana yaklaşık olarak %8'lik bir artış anlamına geliyor. VLT/VLTI verilerini kullanan toplam makale sayısı ise 4000'i çoktan aşmış durumdadır. ESO arşivlerinden alınan verileri kullanan makalelerin oranı 2011'deki güçlü yükselişle birlikte son yıllardaki %12'lik payını sürdürmektedir.

ESO'nun bayrak gemisi VLT/VLTI teleskoplarının katkısı toplamdan çıkarılsa bile, Paranal ve La Silla'da bulunan diğer ESO teleskopları sayesinde yazılan makale sayısının bir sonraki yer-temelli en üretken gözlemevi olan W.M. Keck Gözlemevi ile aynı mertebede olması dikkat çekicidir.

VLT gözlemevinde kullanılan farklı araçlara yakından bakıldığında bazı ilginç örnekler ortaya çıkmaktadır. Makaleler açısından en üretken VLT araçlarının FORS2 ve UVES oldukları görülüyor. HAWK-I ve X-işaretleyici gibi yeni araçların katkıları ise hızlı bir artış gösteriyor. La Silla' daki en üretken araç ise gezegen-avcısı HARPS tayf-ölçeridir.

Bu sayılar ESO Teleskop Kaynakçası'ndan (telbib, http://telbib.eso.org) elde edilmiştir, burası ESO verilerini kullanan hakemli yayınlara ait bir veri tabanıdır [1]. Telbib verileri üreten gözlem programları ile yayınlanmış makaleleri birbirine bağlamaktadır. Bakımı ESO kütüphanecileri tarafından yapılmaktadır. Telbib veri tabanının detaylı bir açıklamasına şuradan erişim sağlanabilir http://telbib.eso.org/help.html.

Seçilmiş istatistiklerin etkileşimli grafiklerine http://telbib.eso.org/telbibstats/ adresinden ulaşılabilir. Bu grafiklerde 1996 yılından günümüze kadar olan yayınlar için telbib veri tabanının tüm içeriği gösterilmektedir. Makale başına düşen ortalama yazar sayısını ve ESO programlarını, arşiv verilerinin kullanımını ve ESO araçlarıyla alınan verileri kullanan bilimsel makalelerin gelişimini keşfetmek için bu grafikler kullanılabilir.

Daha uzun bir bakış açısıyla, 1996'dan bu yana, yaklaşık 90 ülkeden neredeyse 12 000 bireysel yazar ESO verilerini kullanarak 8500'den fazla bilimsel makale yayınlamıştır. 

Bağlantılar

İletişim

Fırat Koçak
ESON Türkiye Ekibi
İzmir  Yüksek Teknoloji Üniversitesi, İzmir, Türkiye
E-posta: firatkocak@iyte.edu.tr 

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann12025

Görüntüler

Number of papers published using different observatories
Number of papers published using different observatories
sadece İngilizce
Number of papers published using observations from ESO facilities
Number of papers published using observations from ESO facilities
sadece İngilizce