ann12068-tr — Duyuru

Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı’ndan Paranal Ziyareti

01 Ekim 2012

Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan 29-30 Eylül 2012 tarihlerinde ESO’nun Şili’de bulunan Paranal Gözlemevi’ne özel bir ziyaret geçekleştirdi.

Bakan ve yardımcısı ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw, La Silla Paranal Gözlemevi Gözlem Direktörü Andreas Kaufer ve ESO Şili Temsilcisi Massimo Tarenghi tarafından ağırlandı. Bakan Schavan’a eşlik eden diğer temsiciler, bir Devlet Bakanı, Alman araştırma organizasyonları ve üniversite temsilcilerinin yanısıra Alman Parlementosu üyelerinden oluşmaktaydı.

ESO tarafından gerçekleştirilen kısa bir sunumdan sonra, Bakan Schavan’a Paranal tesislerinin bulunduğu yerlere bir gezi düzenlendi, bunlar arasında ödüllü Paranal Rezidansı da bulunmaktaydı. Burası Alman mimarlar Auer+Weber+Assoziierte tarafından tasarlanmış olup gökbilimciler, mühendisler, destek ekibi ve gözlemevinde kalan ziyaretçiler için konaklama yerleşkesi olarak kullanılmaktadır.

Bakan daha sonra dağ zirvesindeki son teknoloji ürünü dünyanın en gelişmiş görünür-ışık gökbilim teleskopu ESO’nun Çok Büyük Teleskop’unun bulunduğu platformdan muhteşem günbatımının keyfini çıkardı. Gün akşam yemeği öncesinde küçük bir resepsiyonda Bakan Schavan ve Tim de Zeeuw tarafından yapılan kısa konuşmalarla sona erdi.

İkinci gün, Bakan Schavan, “dünyanın gökyüzünü izleyen en büyük gözü” ve ESO’nun gelecekteki daha güçlü gözlem tesislerini tasarlama ve inşa etme hedeflerine ulaşması için gerekli planların merkezi unsuru olan Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu (E-ELT) için yerleşke olarak seçilen Cerro Armazones’i ziyaret etti. ESO 15 Üye Ülke ile desteklenmekte olup dünyadaki önde gelen hükümetler-arası gökbilim organizasyonudur. Almanya ESO aktivitelerinin başlangıçtan beri en güçlü destekçisi ve beş kurucu Üye Ülke’den birisi olup, ESO’nun Almanya Garching’teki ESO Genel Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi, Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
E-posta: arif.solmaz@gmail.com
Mersin, Türkiye 

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann12068

Görüntüler

German Federal Minister for Education and Research visits ESO's Paranal Observatory
German Federal Minister for Education and Research visits ESO's Paranal Observatory
sadece İngilizce