Duyuru

ESO Dünya’nın En Üretken Yer-konuşlu Gözlemevi Liderliğini Sürdürüyor

2012’deki yıllık yayın rakamları ESO’nun Hubble’ın hemen önünde olduğunu gösteriyor

19 Şubat 2013

2012 yılında ESO’nun teleskopları ve bunlar üzerindeki aygıtların kullanılarak elde edilen gözlemlerin sonucunda yayınlanan hakemli bilimsel makale sayıları üzerinde yapılan bir analiz ESO’nun dünyanın en üretken yer-konuşlu gözlemevi konusundaki liderliğini devam ettirdiğini gösterdi. Geçtiğimiz yıl ESO verileri kullanılarak 870 hakemli makale yayınlandı, bu rakam toplamda geçen yıla göre önemli bir artışı ve ESO tarihindeki en yüksek değeri gösteriyor. ESO gözlemleri sayesinde 2012 yılında yayınlanan bilimsel makale sayısı NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu verilerinden elde edilen bilimsel makale sayısının biraz üzerinde.

ESO çıkışlı 2012 makalelerinin % 70’i Çok Büyük Teleskop (VLT) ve VLT Girişimölçeri tesislerinden elde edilen verilerle hazırlandı ve bu oran son üç yıldır sürekli artıyor. Paranal’daki VISTA tarama teleskopu ve La Silla teleskop ve aletlerinin bulunduğu La Silla Paranal Gözlemevi gibi diğer tesisler önceki yıllara göre benzer katkı oranlarını sürdüyorlar ve tek başlarına listede ikinci olan en üretken yer-konuşlu gözlemevi olan Hawaii’nin W.M. Keck Gözlemevi kadar veri üretiyorlar. VISTA tarama teleskopundan gelen katkı hızlı bir şekile artış göstermektedir.

13 Mart 2013 günü gerçekleştirilecek olan resmi törenle inşa halindeki bir projeden tam teşekküllü bir gözlemevine dönüşecek olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi 2012 yılında ilk kez ESO verilerinin kullanıldığı 16 hakemli makalede kaynak olarak kullanıldı [1].

Bu rakamları elde etmek için kullanılan yöntemler farklı gözlemevlerine göre değişim göstermektedir, bu nedenle şekiller her zaman tamamen karşılıklı olmayabilir. Bununla birlikte, ESO diğer yer-konuşlu gözlemevlerini açık bir şekilde geride bırakarak NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu ile altı yıldır başa baş gitmektedir — sonuçlar ESO’nun gökbilim araştırmalarına olan kayda değer katkısını açıkça gözler önüne sermektedir. Bu yayın istatistikleri tekil gözlemevlerinden elde edilen verilerin ne oranda bilimsel çalışmalara dönüştükleri hakkında fikir vermekte olup, bilimsel etkilerini ele almamaktadır.

Buradaki şekiller ESO Kütüphanesi tarafından basılan yıllık ESO Temel Yayın İstatistikleri’nde yayınlanmıştır. Hesaplamalar ESO verilerini kullanan hakemli makalelerin bulunduğu veri tabanı olan ESO Teleskop Kaynakçası (telbib) kullanılarak yapılmıştır [2].

Seçilen istatistiklerin etkileşimli grafikleri çevrimiçi olarak da yayınlanmıştır.  Bu grafikler 1996 yılından günümüze kadar yapılan yayınların bulunduğu telbib veri tabanı içeriğinin tamamını göstermektedir.

Notlar

[1] 2012’de ALMA verilerini kullanan toplamda 19 makale vardır, ancak üç tanesi Avrupa gözlem zamanını kullanmamıştır ve istatistiklerde yer almamışlardır. Aynı yaklaşım diğer teleskoplarla yapılan makaleleri sayarken de kullanılmıştır.

[2] ESO-ilintili anahtar kelimelerin tarandığı dergiler şunlardır: A&A, A&ARv, AJ, ApJ, ApJS, AN, ARA&A, EM&P, ExA, Icarus, MNRAS, Nature, NewA, NewAR, PASJ, PASP, P&SS ve Science.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann13009

Görüntüler

Number of papers published using different observatories
Number of papers published using different observatories
sadece İngilizce