ann15060-tr — Duyuru

Polonya'nın ESO Üyeliği Onaylandı

Polonya Onbeşinci ESO Üye Ülkesi Oldu

05 Ağustos 2015

Polonya’da ESO üyeliği sürecini tamamlayarak kurumun on beşinci üyesi olarak yerini aldı. Polonya’nın üyeliğinden memnuniyet duyan ESO, ülkenin gökbilimcileri ve endüstrisinin katkılarını beklemektedir.

Polonya’nın resmi ESO üyeliğinin onaylanma süreci belgelerin 8 Temmuz 2015’te Paris’teki Fransa Dışişleri Bakanlığı’na ulaşmasıyla tamamlanmış oldu. Sonrasında Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ve Başbakan Ewa Kopacz ESO Katılım Anlaşması’nı imzaladı.

Polonya Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanı Lena Kolarska-Bobińska ise Katılım Anlaşması’nı Ekim 2014’te imzalamıştı.

Anlaşma ile Polonya’nın gökbilim camiasındaki yeri ön sıralara doğru ilerleyecektir. Üyelik sayesinde ESO’nun aralarında Paranal’daki Çok Büyük Teleskop (VLT) ve Chajnantor’daki Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’nin (ALMA) de bulunduğu bir dizi teleskop ve aygıtlarına erişimin yanı sıra, yapımı devam eden Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu’nun (E-ELT) inşasına gelecek yıllarda katkıda bulunma fırsatı bulacaktır.

Polonya ESO’ya katılarak, Güneş Sistemi modelinde Dünya’nın değil Güneş’in merkezde olduğunu gösteren çalışmasıyla ünlü olan matematikçi ve gökbilimci Nikolas Kopernik’e kadar uzanan zengin gökbilimsel tarihine yenilerini ekleyecektir.

Polonya 3 Temmuz 2015 günü Varşova’da bir ESO Endüstri Günü etkinliğine ev sahipliği yapmış olup Polonyalı gökbilimciler de modern bilime olan önemli katkılarını sürdürmektedirler — Polonya’nın ESO üyeliği sadece bu süreci güçlendirmiş olacaktır.

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com | @arifsolmaz

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann15060

Görüntüler

Poland ratifies ESO membership and becomes fifteenth Member State
Poland ratifies ESO membership and becomes fifteenth Member State
sadece İngilizce