ann15095-tr — Duyuru

Yeni Uzay Gazetesi Web Sitesi Açıldı

16 Aralık 2015

Sekiz yaş ve üstü çocuklar için hazırlanan bir gökbilim haberleri servisi olan Uzay Gazetesi, sizleri yepyeni web sitesini ziyaret etmeye ve yeni yıl arasında heyecan verici gökbilimsel içerikleri çocuklarınızla paylaşmaya davet ediyor

Uzay Gazetesi uluslar-arası Evreni Anlayalım (EU-UNAWE) ve Uzay Farkındalığı (SPACE-AWE) projeleri tarafından ve aralarında ESO ve ESA/Hubble’ın da bulunduğu birçok partnerin yardımıyla koordine edilmektedir. Her Uzay Gazetesi haberinde çocukların anlayabileceği bir dilde en son gökbilimsel gelişmeler aktarılmakta ve buna eşlik eden dikkat çekici bir gökbilimsel görüntü yer almaktadır. Hedef, çocukların Evren hakkında merak ettikleri konuları ele almak, heyecan verici yeni keşifleri onlarla paylaşmak ve çocukların bilime ve öğrenmeye olan isteklerini arttırmak ve bu konuda onları motive etmek.

Proje ile genç yaştaki kuşağın bilim hakkında sıkça karşılaşılan, modası geçmiş ve sıkıcı bir konu olduğu algıları değiştirilmeye çalışılacak. Bu itibarla, yepyeni Uzay Gazetesi web sitesi eğlenceli çizimler ve görüntüler eşliğinde genç hedef kitlesi için hazırlanmış canlı ve dikkat çekici bir görsel tasarıma sahip olacak şekilde hazırlandı.

Uzay Gazetesi’ndeki tüm haberler en yüksek kaliteyi gözeterek uzman eğitimticiler tarafından bir iç denetimden gerçirilmektedir. Başlangıç olarak Uzay Gazetesi web sayfası 22 farklı dilde erişime açık olacak. Uzay Gazetesi içinde bulunan yazılı malzemelere ek olarak web sayfasında, gökbilimsel nesnelerin bilimsel kullanımdaki teknik anlamlarını kolay bir dille açıklayan ayrı bir uzay kelimeleri sözlüğü de yer almaktadır.

Uzay Gazetesine ayrıca bir Android Uygulaması ile de ulaşabilirsiniz, bunun için yapmanız gereken Google Play mağazasına giderek uygulamayı Android cihazınıza ücretisiz bir şekilde indirmektir.

Daha fazla bilgi

Evreni Anlayalım (UNAWE) gökbilimin heyecan verici yönlerini kullanarak 4 ila 10 yaşlarındaki çocuklara, özellikle dezavantjlı bir geçmişe sahip olanlara ilham vermeye ve bilim ve teknolojiye olan ilgilerini arttırmaya çalışmaktadır. UNAWE ayrıca Evren’in uçsuz bucaksız derinliğini kullanarak  farklı kültürlerde hoşgörüyü teşvik etmekte ve bir dünya vatandaşlığı bilinci geliştirmeye çalışmaktadır. UNAWE’nin bileşenlerini öğretmen eğitimleri, seçkin eğitim malzemelerinin üretimi ve disiplinler-arası ağlar meydana getirmektedir. UNAWE Hollanda’da bulunan Leiden Üniversitesi tarafından koordine edilmektedir.

Uzay Farkındalığı uluslar-arası bir proje olup uzay araştırmalarındaki heyecanı kullanarak  öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini arttırmanın yanısıra uzayla ilgili kariyer tercihlerine ve küresel vatandaşlık bilinçlerine katkıyı hedeflemektedir. Bunu sağlayabilmek için, proje kapsamında çocukları, gençleri motive edecek geniş kapsamlı araçlar ve aktivitelere ek olarak, öğretmenlerin de uzayla ilgili etkinliklere katılımları teşvik edilecektir. Diğer yandan, proje ile profesyonel geliştirme araçları, eğitsel kaynaklar, Uzay Gazeteleri, halk için bilim ve oyunlar ile uzay kariyeri örnekleri de sunulmaktadır.Uzay Farkındalığı projesi Hollanda’da bulunan Leiden Üniversitesi tarafından koordine edilmektedir.

Uzay Gazetesi Avrupa Komisyonu’nun Yedinci Çerçeve Programı  altında n° 263325 nolu fon anlaşması ile, Ufuk 2020 Programı altında n° 6386523 nolu fon anlaşması, Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ve Japon Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) tarafından finanse edilmektedir.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann15095

Görüntüler

Banner of the new Space Scoop webpage
Banner of the new Space Scoop webpage
sadece İngilizce