ann16007-tr — Duyuru

E-ELT İçin Önemli Bir Dönüm Noktası

ESO E-ELT’nin Kubbe ve Teleskop Yapısının İnşası İçin Nihai Görüşmelere Başladı

04 Şubat 2016

3 Şubat 2016 günü Garching’te (Münih, Almanya) gerçekleştirilen özel bir toplantıda ESO’nun Finans Komitesi, Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu’nun (E-ELT) Kubbe ve Ana Yapı’sının tasarımı, üretimi, taşınması, inşası, yerleşkeye kurulumu ve denenmesi aşamalarından oluşan ihale süreciyle ilgili teklifte bulunarak kazanan firmalarla son görüşmeleri yapmak üzere ESO’yu görevlendirdi.

ESO ve Ace Konsorsiyumu’ndaki Astaldi, Cimolai ve alt-yüklenici olarak seçilen Avrupa Endüstriyel Mühendislik arasında yakında başlayacak olan görüşmelerin amacı Mayıs 2016’da sözleşmenin imzalanması olacak.

Bu büyük gelişme proje açısından birçok insanın kapsamlı ve yoğun çalışmasnın bir sonucudur. Bu ESO tarafından şimdiye kadar onaylanan en büyük anlaşma olup yine yer-konuşlu bir teleskop için tahsis edilen en yüksek bütçeye sahiptir.

Anlaşma imzalandığında ESO kubbe ve teleskop yapısının tasarımı ile ilgili geniş bilgiler içeren bir basın toplantısı düzenleyerek ayrıntıları paylaşacaktır. Öncesinde anlaşma ile ilgili daha fazla bilgi verilmeyecektır.

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00 (1250)
Cep: +90 538 614 29 38
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Duyuru Hakkında

Kimlik:ann16007

Görüntüler

Artist’s impression of the European Extremely Large Telescope (E-ELT)
Artist’s impression of the European Extremely Large Telescope (E-ELT)
sadece İngilizce