Çağlayan Samanyolu

Çoğu gökbilimsel fotoğraf, gökyüzünde çarpıcı manzaraları görüntüler ve bu fotoğraf bir istisna değildir. Ancak bu panoramanın sıra dışı bir özelliği var. ESO’nun Çok Büyük Teleskopunun (VLT) arkasında, çağlayan gibi dökülen veya belki de göklere duman gibi yükselen şeklinde betimleyebileceğimiz iki yıldız kuşağı görülüyor. Çünkü bu panorama en üst noktadan ufka kadar tam 360 derece bütün gök kubbeyi gözler önüne seriyor. Gördüğümüz iki kuşak gerçekte tek bir şerittir. Bu şerit, gökyüzünde ufuk boyunca yay şeklinde uzanan gökada düzlemimiz Samanyolu’dur. Gökyüzünün tamamının düz ve dikdörtgen bir görüntüye sığabilmesi için gerekli olan bozulma sebebiyle, tepede panoramanın üst kenarının tamamına yayıldığı görülmektedir.
 
Bu fotoğrafı anlayabilmek için; çevrenizde bir halka oluşturacak şekilde, sol uç tarafın sağ uç tarafla birleşmiş olduğunu ve üst kenarın tepenizde tek bir noktaya toplandığını hayal edin. Böylece, başınızın üzerindeki gök kubbeyi tamamen görebilirsiniz.
 
Fotoğrafın solunda; binanın tepesinde, gözlemevi rüzgâr tulumunun silueti görülebilir. Rüzgâr tulumunun solunda, Samanyolu Gökadasının bir komşusu olan Küçük Macellan Bulutunun parlak lekesi görülmektedir. Sağda ise; Samanyolu düzleminde Carina Bulutsusunun kırmızımsı parıltısı görülür. Onun üstünde; Güneyhaç Takımyıldızının yanında, Kömür Çuvalı Bulutsusunun karaltısı ve biraz yukarıda Alfa ve Beta Centaurinin iki parlak yıldızı bulunmaktadır. Görüntüde yer alan dört uzun bina, VLT’nin 8,2 metre çapındaki Birim Teleskoplarıdır (BT). Sağdaki iki BT arasında, VLT Tarama Teleskopunun diğerlerine göre daha küçük olan binası yer alır. Görüntünün sağında ise; ufkun üstünde, Venüs Gezegeni parlamaktadır.      
 
Cerro Paranal Dağının zirvesinde bulunan VLT’nin yanı sıra gözlemevinin incelediği güzel gökyüzünü de görüntüleyen bu panorama, ESO Fotoğraf Elçisi Serge Brunier tarafından çekilmiştir. Nasıl VLT’nin en ileri teknolojisi evrene bakışımızı genişletiyorsa; Serge de, bir bakışta gözlerimizin görebildiğinden çok fazlası olan gökkürenin tamamını tek görüntüde yakalamak için en ileri fotoğraf teknikleri kullanmaktadır.

Linkler

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com 


Telif:

ESO/S. Brunier

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1224a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:11 Haziran 2012 10:00
Boyut:7815 x 2936 px
Field of View:360° x 135.2°

Nesne Hakkında

Adı:Milky Way, Panorama, Very Large Telescope
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Milky Way

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
2,3 MB
Baskı JPEG
931,9 KB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
178,1 KB
1280x1024
248,6 KB
1600x1200
336,3 KB
1920x1200
423,1 KB
2048x1536
449,5 KB