Işığı Yakalamak

Araştırma teleskopları, son teknoloji ürünü kameraları ve gökbilimcilerin derin gökyüzü nesnelerinin sönük ışıklarını yakalamasını sağlayan büyük bir toplama alanına ihtiyaç duyan büyük aynaları ile gösterişli duruyor. Oysa büyük teleskoplar olmadan daha sıradan kameralarla da harika görüntüler elde edilebilir.

Gökyüzü fotoğrafçıları sıradan kameralar kullanarak, çoğu kez büyük teleskoplarla yapılan gözlemlerden daha büyük ölçekte, gökbilimsel nesnelerin görüntülerini çekerler. Bazen, kompozisyonları Dünya’dan görünen Evren’in güzel bir kartpostalını oluşturan manzara da içerir.            

Örneğin, bu haftanın görüntüsü ESO’nun La Silla Gözlemevi’nde bulunan 3.58 metrelik Yeni Teknoloji Teleskopu’nu (NTT) ve arka planda güney gökyüzünün yıldızlı halini gösteriyor. Görüntüde göze çarpan gökadamız Samanyolu gökyüzünde puslu bir çizgi gibi görülebilir. Samanyolu’ndaki karanlık bölgeler yıldızlar-arası tozların arka plandaki yıldızların ışıklarını engellediği yerlerdir. Ayrıca, Büyük Macellan Bulutları gökyüzünde puslu leke gibi teleskopun sağ tarafında görülüyor. Bu yakın düzensiz gökada güney gökyüzünde belirgin bir nesnedir. Samanyolu’nun yörüngesinde döner ve bizim gökadamız ile etkileşiminden dolayı büyük oranda şeklinin bozulduğunu gösteren kanıtlar vardır.

Bu görüntü başarılı bir profesyonel gökbilimci de olan Håkon Dahle tarafından çekildi.  ESO Görüntüleriniz Flickr grubuna fotoğrafını sundu. Düzenli olarak gözden geçirilen Flickr grubunda ve en güzel fotoğraflar popüler haftanın görüntüsünde veya galerilerimizde yayınlanmak için seçiliyor.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Makine Müh. Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com 

Telif:

ESO/H. Dahle 

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1311a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:18 Mart 2013 10:00
Boyut:3974 x 2814 px

Nesne Hakkında

Adı:Large Magellanic Cloud, LMC, New Technology Telescope
Tür:Local Universe : Galaxy : Type : Irregular
Local Universe : Galaxy : Size : Dwarf
Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Milky Way
Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
3,7 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
323,2 KB
1280x1024
515,9 KB
1600x1200
716,4 KB
1920x1200
847,8 KB
2048x1536
1,1 MB

 

Ayrıca görüntüleyin...