Bilimin Kanatları ALMA’nın Üzerinde Uçuyor

Aralık 2012’de çekilen bu güzel görüntü, Şili’deki And Dağları’nda bulunan Chajnantor Platosu’nda, en büyük astronomi projelerinden biri olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesinin (ALMA) [1] anten dizgesini gözler önüne seriyor. Büyük antenler 12 metre çapında olmakla birlikte görüntünün ortasında yer alan 7 metre çapındaki 12 antenden oluşan küçük antenler, ALMA Yoğun Dizgesini (ACA) oluşturuyor. Dizge tamamlandığında, toplam 66 antene sahip olacaktır.

ESO, bir yıl süren dünya yolculuğuna çıkarken halka açık araştırmalara hava desteği sunan ORA Bilimin Kanatları isimli bir sivil toplum kuruluşuyla bir sosyal yardım ortaklığı başlatmıştır. Bilimin Kanatları Projesinin ekip üyelerinden Clémentine Bacri ve Adrien Normier, hava örneklemeden arkeoloji, biyoçeşitlilik gözlemi ve 3 boyutlu yeryüzü modellemeye kadar uzanan geniş çaplı bir hava desteği sağlayarak bilim insanlarına yardımcı olmak için özel, çevre dostu ve çok hafif bir hava aracı [2] uçurmaktadır.

Uçuşlar sırasında çekilen kısa filmler ve muhteşem fotoğraflar, eğitim ve yerel araştırmayı teşvik etmek için kullanılmaktadır. Seyirleri Haziran 2012’de başlamış olup, Haziran 2013’de Paris Hava Gösterisi’nde gerçekleştirilecek bir inişle sona erecektir.

Notlar

[1] Uluslararası bir gökbilim tesisi olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA), Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA; Avrupa’da Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Kuzey Amerika’da Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) ve Tayvan Ulusal Bilim Konseyi (NSC) ile işbirliği içerisinde ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve Doğu Asya’da Tayvan Sinica Academisi (AS) ile işbirliği içerisinde Japonya Ulusal Doğa Bilimleri Enstitüsü tarafından (NINS) finanse edilmektedir. ALMA’nın inşasını ve faaliyetlerini, Avrupa adına ESO, Kuzey Amerika adına Associated Universities Inc. (AUI) tarafından yönetilen Ulusal Radyo Gökbilim Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya adına Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) yürütmektedir. ALMA Ortak Gözlemevi (JAO), ALMA’nın inşası, devreye alınması ve işletilmesi için yönetim ve birleşik liderlik sağlamaktadır.

[2] Çok hafif hava aracı, 100 kilometrede sadece 7 litre yakıt tüketerek çoğu arabadan daha az yakan NASA ödüllü bir Pipistrel Virus SW 80’dir.

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif:

Clem & Adri Bacri-Normier (wingsforscience.com)/ESO

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1317a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:29 Nisan 2013 10:00
Boyut:5760 x 3112 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
3,7 MB
Baskı JPEG
3,1 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
270,5 KB
1280x1024
425,8 KB
1600x1200
595,5 KB
1920x1200
700,4 KB
2048x1536
908,9 KB

 

Ayrıca görüntüleyin...