Avrupalı Antenler ALMA’nın Operasyon Destek Tesisinde

Bu fotoğrafta gördüğümüz antenler Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesinin (ALMA) bir parçası olmak için gönderilmiş. Ön plandaki üç anten ile birlikte arka plandaki bazı antenler Avrupa AEM Konsorsiyumu ile ESO arasındaki anlaşmayla ALMA’nın bir parçası olmaları için temin edilmiştir [1]. Toplam 25 adet 12-m çapındaki antenler ESO tarafından sağlanmıştır. Buna ek olarak 25 adet 12-metrelik antenler ALMA’nın Kuzey Amerika ortağı tarafından sağlanıyorken geriye kalan kısmı olan Atacama Yoğun Dizgesi’ni kapsayan 12 adet 7-metrelik ve 4 adet 12-metrelik antenleri de ALMA’nın Doğu Asya ortağı sağlamaktadır.

Buradaki antenler 2900 metre rakımlı Șili’nin And Dağları eteklerinde bulunan ALMA’nın Operasyon Destek Tesislerinde (OSF) görülüyor. Ön tarafta görülen antenler gözlemevine teslim edilmeden önce AEM’in Yapım Tesisleri’nde montajları ve testleri özenle yapılıyor. Arka taraftaki antenler teslim edildi, ya testleri devam ediyor ya da üzerlerine daha hassas alıcılar monte ediliyor. Antenler hazır olduğu zaman, 5000 metre rakımlı Chajnantor platosundaki Dizge Operasyon alanına taşınıyor. Bu platoda antenler ALMA dizgesinin bir parçası olarak benzer cihazlarla birleşerek, kozmik köklerimizin en derin sorunları üzerinde çalışıyorlar. Hatta bütün antenler hazır olsa bile, ALMA’nın günlük aktiviteleri için OSF tüm aktivitelerin merkezinde kalarak, gökbilimciler ve gözlemevi bakımlarından sorumlu takımlar için çalışma alanı olacaktır.

And Sıradağları ufkundaki en yüksek tepe, konik volkan olan Licancabur’a aittir. Licancabur, Șili ile Bolivya arasındaki sınırı belirler ve bölgenin manzarasında hâkimdir.

Uluslararası bir gökbilim tesisi olan ALMA, Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA'nın yapımı ve operasyonları Avrupa'yı temsilen Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Kuzey Amerika'yı temsilen Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya'yı temsilen Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) tarafından sürdürülmektedir. ALMA Gözlemevi Ortaklığı (JAO) birleşik liderliği ve ALMA'nın yapımını, işletilmesini ve operasyonlarının yönetilmesini sağlamaktadır.

Notlar

[1] AEM konsorsiyumu Thales Alenia Space Şirketi, Avrupa Endüstri Mühendisliği ve MT Mekatronik’den oluşmaktadır.

Bağlantılar

İletişim

Güven Tunç
Başkent Üniversitesi, Makine Müh. Bölümü, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: guventunc52@gmail.com

Telif:

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1326a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:01 Temmuz 2013 10:00
Boyut:5616 x 3744 px

Nesne Hakkında

Adı:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
5,1 MB
Baskı JPEG
2,8 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
310,5 KB
1280x1024
476,6 KB
1600x1200
672,6 KB
1920x1200
831,5 KB
2048x1536
1,0 MB