Cerro Paranal Üzerinde Venüs Kuşağı

Güneş’in ufukta kaybolmasından saniyeler sonra çekilen bu fotoğraf, Paranal Gözlemevi’nin doğusunu gözler önüne seriyor. 1.8-metrelik VLT Yardımcı Telekopları’nın üzerinde gün batımının turuncu parıltısı ve gökyüzünde dolunay görülüyor. Ancak, Venüs Kuşağı olarak bilinen atmosfer olayı sayesinde bu görüntü çok daha ilginç bir hale gelmiştir.

Ufkun üzerinde gri-mavi renkli alanda Dünya’nın gölgesi ve görüntünün sağ üst kısmında pembemsi bir parlaklık görülüyor. Bu olay, Dünya atmosferinden geri yansıyan kırmızı güneş ışığı sayesinde gerçekleşir. Gün batımından hemen sonra ortaya çıkan bu atmosfer etkisi, gün doğumundan biraz önce de görülebilir. Tam güneş tutulması sırasında da, çok benzer bir etki gözlenebilir.

Görüntüde, ultra-kompakt mobil kubbeler içerisindeki 1.8-metrelik dört Yardımcı Teleskop’tan üçü bulunmaktadır. İki veya daha fazla teleskop birlikte çalıştığında gökbilimcilerin bağımsız çalışan teleskoplardan daha fazla ayrıntı görebilmelerini sağlayan bu teleskoplar, sanal bir ayna oluşturarak interferometrik gözlemler için kullanılır.

Carolin Liefke, bu fotoğrafı Paranal’a yaptığı bir ziyaret sırasında çekmiş ve ESO Fotoğraflarınız Flickr grubuna göndermiştir. Flickr grubu düzenli olarak gözden geçirilmekte ve en güzel fotoğraflar, popüler Haftanın Görüntüsü (Picture of the Week) serimizde veya galerilerimizde yayınlanmak üzere seçilmektedir. Carolin, Heidelberg, Almanya’da gökbilim eğitimi ve halkla ilişkiler merkezi Haus der Astronomie’de (Gökbilim Evi) çalışmakta olup, ESO Bilim Toplum Ağı’nın (ESON) bir üyesidir. ESON, basın bültenleri çevirerek ve yerel medya için bir iletişim noktası oluşturarak ESO hakkındaki haberlerin Üye Devletler’de ve diğer ülkelerde yayımlanmasını sağlar. 

Bağlantılar

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

 

Telif:

C. Liefke/ESO 

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1331a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:05 Ağustos 2013 10:00
Boyut:3746 x 2514 px

Nesne Hakkında

Adı:Auxiliary Telescopes, Moon, Very Large Telescope Interferometer
Tür:Solar System : Planet : Satellite
Unspecified : Sky Phenomenon : Light Phenomenon : Ray-Shadow : Earth shadow
Unspecified : Technology : Observatory

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
2,0 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
186,2 KB
1280x1024
322,1 KB
1600x1200
475,6 KB
1920x1200
575,9 KB
2048x1536
778,4 KB

 

Ayrıca görüntüleyin...