La Silla’da Yıldızlı Bir Gece

Gökbilimci Håkon Dahle tarafından çekilen bu görüntünün fonunda, parlak yıldızlardan oluşan kadifemsi bir perde görülüyor. Ön planda, ESO’nun La Silla Gözlemevi’nin bulunduğu tepelerin üzerinde birkaç büyük karanlık kubbenin arasında Håkon’un silueti yer alıyor.

Profesyonel gökbilimcilerin çoğu fotoğrafçılığa meraklıdır. Kim onları suçlayabilir ki? Atacama Çölü’nde bulunan ESO yerleşkesi, hem yıldız gözlemi hem de geceleyin gökyüzünü fotoğraflamak açısından Dünya’nın en iyi yerlerinden biridir.

Håkon, bu fotoğrafları MPG/ESO 2.2 –teleskopunda bir haftalık gözlem sırasında çekmiştir. Bu süre zarfında, teleskop farklı bir gözlem ekibine geçtiğinde, Håkon geceleyin yıldızları seyretme ve muhteşem manzaraları fotoğraflama şansına sahip olmuştur.

Gezegenimizin güney bölgelerinin yönü, yıldızların yoğun olarak bulunduğu gökada merkezine doğru olduğu için Güney Yarımküre’den bakıldığında Samanyolu, Kuzey Yarımküre’ye göre daha parlaktır. Ancak çoğumuz açısından şehirlerdeki ışık kirliliği ve ay ışığı, gökadanın donuk parıltısını gölgede bıraktığı için güneyde bile Samanyolu, geceleyin gökyüzünde oldukça sönük görünür.

Geceleyin Dünya’nın en karanlık gökyüzünün gözlemlenebildiği La Silla Gözlemevi’nin en iyi özelliklerinden biri, parlak şehir ışıklarından uzakta olmasıdır. Atmosfer o kadar nettir ki, görüşünüzü bulanıklaştıracak bir sis etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca; La Silla’da gökyüzü o kadar karanlıktır ki, sadece Samanyolu’nun ışığı bile gölgeler yaratabilir.

Håkon, bu fotoğrafı Your ESO Pictures Flickr group’a (ESO Fotoğraflarınız Flickr grubu) sunmuştur. Flickr grubu düzenli olarak gözden geçirilmekte ve en güzel fotoğraflar popüler Haftanın Görüntüsü (Picture of the Week) serimizde veya galerilerimizde yayınlanmak üzere seçilmektedir.

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif:

ESO/H. Dahle

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1333a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:19 Ağustos 2013 10:00
Boyut:4211 x 2832 px

Nesne Hakkında

Tür:Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
3,8 MB
Baskı JPEG
3,4 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
390,8 KB
1280x1024
632,5 KB
1600x1200
885,4 KB
1920x1200
1,0 MB
2048x1536
1,3 MB

 

Ayrıca görüntüleyin...