Kuşbakışı Toconao

 Küçük bir köy olan Toconao, dünyadaki en büyük astronomi projesi Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi’ne (ALMA)[1] en yakın yerleşim yeridir. Toconao’da 800’den az kişi yaşamaktadır ve bu köy dünyadaki en kurak çöl olan Atacama’nın eteklerinde, küçük bir dağ nehriyle beslenen doğal bir vaha üzerinde, deniz seviyesinden 2475 metre yükseklikte bulunmaktadır. Nehir yılın her döneminde sürekli olarak akmasa da yerel çiftçiler, bütün yıl mahsul alabilmek için su akışını düzenlemek amacıyla bir baraj ve kanal ağı kurmuşlardır.

Bu fotoğrafa yakından bakıldığında, görüntünün sol alt kısmında kerpiç ve volkanik kayaç gibi geleneksel materyallerden yapılmış San Lucas Kilisesi ve Çan Kulesi gibi bazı binalar görülebilir.

Bilimsel çalışmalara paralel olarak ALMA personeli, sonraki kuşaklar için bu kültürel ve bilimsel mirası korumak amacıyla kültürlerinin evrenine ilişkin vizyonu geri kazanmak için Toconao’da ve diğer bölgelerde Atacameño ihtiyarlar heyeti ile birlikte çalışmışlardır.

Buna ek olarak; ALMA, 2008 yılından beri Toconao’da faaliyet gösteren ve kırsal bir kamu eğitim kuruluşu olan Okul E-21’de bir eğitim geliştirme planını desteklemektedir. Bu plan, bilim ve İngilizce alanlarında eğitimi geliştirmeye odaklanan bir topluluk tarafından kabul edilmiştir.

Bu kuşbakışı görüntü; özel, çevre dostu ve çok hafif [2] bir hava aracı ile dünyanın çevresinde bir yıl süren seyahatleri boyunca hava örneklemeden arkeoloji, biyoçeşitlilik gözlemi ve 3 boyutlu yeryüzü modellemeye kadar uzanan geniş çaplı bir hava desteği sağlayarak bilim insanlarına yardımcı olmak amacıyla uçan ORA Bilimin Kanatları projesinin ekip üyeleri Clémentine Bacri ve Adrien Normier tarafından çekilmiştir.

ESO, söz konusu kâr amacı gütmeyen kuruluş ile bir bilim-toplum ortaklığı kurmuştur. Uçuşlar sırasında çekilen kısa filmler ve muhteşem fotoğraflar, eğitim ve yerel araştırmayı teşvik etmek için kullanılacaktır. Seyirleri Haziran 2012'de başlamış olup, Haziran 2013'de Paris Hava Gösterisi'nde gerçekleştirilen bir inişle sona ermiştir.

Notlar

[1] Uluslararası bir gökbilim tesisi olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA), Şili Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde bir Avrupa, Kuzey Amerika ve Doğu Asya ortaklığıdır. ALMA; Avrupa’da Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Kuzey Amerika’da Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) ve Tayvan Ulusal Bilim Konseyi (NSC) ile işbirliği içerisinde ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve Doğu Asya’da Tayvan Sinica Academisi (AS) ile işbirliği içerisinde Japonya Ulusal Doğa Bilimleri Enstitüsü tarafından (NINS) finanse edilmektedir. ALMA’nın inşasını ve faaliyetlerini, Avrupa adına ESO, Kuzey Amerika adına Associated Universities Inc. (AUI) tarafından yönetilen Ulusal Radyo Gökbilim Gözlemevi (NRAO) ve Doğu Asya adına Japonya Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) yürütmektedir. ALMA Ortak Gözlemevi (JAO), ALMA’nın inşası, devreye alınması ve işletilmesi için yönetim ve birleşik liderlik sağlamaktadır.

[2] Çok hafif hava aracı, 100 kilometrede sadece 7 litre yakıt tüketerek çoğu arabadan daha az yakan NASA ödüllü bir Pipistrel Virus SW 80’dir.

İletişim

Özge A. Uçarcı
Ankara Üniversitesi, ESON Türkiye Ekibi
Ankara, Türkiye
E-posta: ozgeucarci@gmail.com

Telif:

Clem & Adri Bacri-Normier (wingsforscience.com)/ESO

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw1337a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:16 Eylül 2013 10:00
Boyut:5624 x 3712 px

Nesne Hakkında

Adı:Wings for Science
Tür:Unspecified

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
7,5 MB
Baskı JPEG
6,1 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
524,5 KB
1280x1024
847,3 KB
1600x1200
1,2 MB
1920x1200
1,3 MB
2048x1536
1,8 MB

 

Ayrıca görüntüleyin...