Yıldızlardan düşmek

ESO’nun Çok Büyük Teleskobu (VLT), Şili çölündeki Paranal’ın gecesini aydınlatan bir gök taşının fevkalade bir ışık patlamasıyla Güneş Sistemi’ndeki yolculuğunu sonlandırmasına tanık oluyor.

Küçük gezegenlerden daha ufak olan gök taşları, uzayda dolaşan kayalık cisimlerdir. Dünya’nın atmosferine girdiklerinde ısınıp hava sürtünmesinden dolayı buharlaşır ve arkalarında akan yıldız veya meteor olarak bildiğimiz ışıldayan izler bırakırlar. Gök taşlarının tamamen buharlaşmayıp yeryüzüne ulaşan kalıntılarına meteorit denir.

Geride kalan ışıltılı izlerin renkleri, sebep olan gök taşının kimyasal yapısı hakkında bilgi verir. Yeşil ışık magnezyumun, sarı ışık ise demirin varlığına işaret eder. Gökyüzünde görülen dağınık kırmızı ışık ise Dünya’nın atmosferindeki oksijen ve nitrojenin doğurduğu bir sonuçtur.

ESO’nun VLT’si dünyanın en gelişmiş optik tesisidir. Dört optik teleskoptan ve dört hareketli yardımcı teleskoptan meydana gelmektedir. Hareketli yardımcı teleskoplar, her birinden toplanan ışığı birleştiren Çok Büyük Teleskop Girişimölçeri’ni (VLTI) oluşturmak üzere birlikte çalışarak astronomların evreni çok daha detaylı incelemelerine olanak sağlar. Buna karşılık optik teleskoplar çoğu zaman bağımsız sistemler olarak çalışırlar, onlardan alınan ışık da VLTI’ye katılabilir. VLT sayesinde eriştiğimiz bilimsel başarılardan bazıları güneşdışı bir gezegenin ilk görüntüsü ve gök adamızın merkezindeki kara deliğin yörüngesindeki tekli yıldızların takibi olarak sıralandırılabilir.

İletişim

Estel Haliloğlu
Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği
İstanbul
Email: estel.haliloglu@gmail.com

Telif:

ESO/ M. Zamani

Görüntü Hakkında

Kimlik:potw2134a
Dil:tr
Tür:Fotoğrafik
Yayın tarihi:23 Ağustos 2021 06:00
Boyut:5472 x 3648 px

Nesne Hakkında

Adı:Meteor, Very Large Telescope
Tür:Unspecified : Technology : Observatory
Unspecified : Sky Phenomenon : Night Sky : Trail : Meteor

Görüntü Türleri

Büyük JPEG
5,6 MB
Baskı JPEG
3,0 MB

Yaklaştırma


Duvarkağıtları

1024x768
294,4 KB
1280x1024
468,8 KB
1600x1200
668,8 KB
1920x1200
794,7 KB
2048x1536
1,0 MB