eso0207tr — Kurumsal Bülten

Alman Dışişleri Bakanı’nın Paranal Gözlemevi’ni Ziyareti

07 Mart 2002

Güney Amerika’daki ülkelerde gerçekleştirmekte olduğu tur sırasında, Alman Dışişleri Bakanı Sayın Joschka Fischer, 6 Mart 2002 Çarşamba akşamı ESO Paranal Gözlemevi’ne kısa bir ziyarette bulundu.

II Şili bölgesinin başkenti Antofagasta’ya gelen Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet, Bölgenin İdarecisi Sayın Jorge Molina başkanlığında yerel Şilili yetkililerin yanı sıra Şili’nin Almanya Büyükelçisi Ekselansları Sayın Georg CS Dick ve diğerleri tarafından karşılandı. 6 Mart günü öğleden sonra, dünyanın en büyük optik/kırmızı-ötesi gökbilim tesisinin yerleşkesi olan ESO’nun Çok Büyük Teleskop’unun (VLT) bulunduğu Paranal’a gelen Almanya Federal Parlamentosu’ndan seçkin bir delegasyonun yanı sıra Almanya’dan işadamları da Dışişleri Bakanı’na eşlik etti.

Gözlemevi Müdürü Sayın Roberto Gilmozzi, VLT Program Müdürü Sayın Profesör Massimo Tarenghi, ESO’nun Şili Temsilcisi Sayın Daniel Hofstadt ve ESO personeli ile Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı (Avrupa İşbirliği) Sayın Reinhard Junker tarafından delegasyon karşılandı.

Bu uzak çöl yerleşkesinde ziyaretçilere, bazıları Alman firmalar tarafından inşa edilen çeşitli ileri teknoloji ürünü donanımlar gösterildi. Buna ek olarak; büyük, öne çıkan VLT gökbilim aygıtlarının çoğu, bazıları Almanya’da olmak üzere Avrupa araştırma enstitüleri ve ESO arasındaki işbirliği ile kurulmuştur.

Paranal’a son gelen aygıtlardan biri de, ESO’yla sözleşmeli olarak Max-Planck- Gökbilim (MPIA, Heidelberg’de) ve Uzay Fiziği (MPE, Garching’de) Enstitüleri tarafından inşa edilen CONICA kameradır.

Misafirler, yeni Rezidans binasının terasından Pasifik Okyanusu üzerindeki harikulade günbatımını izleme fırsatı bulmuşlardır. Gecenin başlangıcında Bakan, bu eşsiz, yeni tesisin bu yıl hizmete açılmadan önce etraflıca test edildiği VLT Enterferometre Kontrol Odasına davet edilmişti.

Teşekkürlerini ifade ederken Bakan Fischer, Paranal ziyaretine coşkuyla atıfta bulundu. Teleskopların teknolojisinden gerçekten etkilendiğini ve VLT projesini, Avrupa’nın teknolojik ve bilimsel işbirliğinin bir modeli addettiğini ifade etti. 

Gecenin ilerleyen saatlerinde Bakan, MELIPAL teleskop konsolunda bir gözlem dizisi gerçekleştirmeye davet edildi.

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso0207.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso0207tr
Legacy ID:PR 02/02
Adı:Meeting, Paranal
Tür:Unspecified : People : Other/General
Facility:Very Large Telescope

Görüntüler

German Foreign Minister at Paranal
German Foreign Minister at Paranal
sadece İngilizce
Minister Fischer at the observing platform
Minister Fischer at the observing platform
sadece İngilizce
Minister Fischer at the ANTU Control Console
Minister Fischer at the ANTU Control Console
sadece İngilizce
At the VINCI instrument in the Interferometric Laboratory
At the VINCI instrument in the Interferometric Laboratory
sadece İngilizce

Ayrıca görüntüleyin...