eso1112tr — Kurumsal Bülten

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, ESO’nun Paranal Gözlemevi’ni Ziyaret Etti

07 Nisan 2011

6 Nisan 2011 tarihinde ESO Paranal Gözlemevi, E-ELT’nin gelecekteki yeri olarak plânlanan Cerro Armazones’u hayranlıkla izleme fırsatını da bulan Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Václav Klaus ve eşi Livia Klausová’nın ziyaretiyle onurlandırıldı.

Bu önemli ziyaretçiye gözlemevindeki teknik kurulumlar tanıtıldı. Ayrıca kendileri, Cerro Paranal’da bulunan ve Dünya’da görünür ışık gözlemleri için kullanılan en gelişmiş gözlemevi olan ESO’nun Çok Büyük Teleskopu’nu (VLT) oluşturan 8,2m’lik dört adet birim teleskoptan birinin kubbesinin gece gözlemi için açılmasına da şahit oldu. 

ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw,  “Cumhurbaşkanı Klaus’u Paranal Gözlemevi’nde karşılamak ve ona ilk elden ESO’nun Avrupa gökbilimi için tasarlamakta, kurmakta ve işletmekte olduğu Dünya’nın önde gelen gökbilim tesisini tanıtmaktan memnuniyet duymaktayım”, dedi.

Cumhurbaşkanı Klaus ise, “ESO’nun burada, çölün tam ortasında, kurduğu bu dikkat çekici teknolojiden çok etkilendim. Çek gökbilimcileri hâli hazırda bu tesislerden iyi yararlanıyorlar ve ileride de Çek endüstrisi ve bilim topluluğunun geleceğin E-ELT’sine katkıda bulunmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz” diye cevap verdi.

Cumhurbaşkanı, VLT platformundan, Paranal’ın çevresindeki Cerro Armazones ve Şili’nin Atacama Çölü’ndeki diğer dikkat çekici manzaralarını da hayranlıkla izleme fırsatı buldu. Cerro Paranal yakınlarındaki Armazones, geleceğin E-ELT’sinin (bakınız  eso1018) yeri olarak seçilmiştir. ESO, 2011 yılının sonuna kadar, yönetim birimlerinden 1 milyar avro bütçeli E-ELT projesinin hayata geçmesi için onay beklemektedir. İnşaatın 2012 yılında başlaması ve bu tesisin önümüzdeki on yılın başlarında hizmete girmesi beklenmektedir.

Cumhurbaşkanı Klaus’a, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, Çek Cumhuriyeti’nin Şili’deki Büyükelçisi Zdenek Kubánek, devletin ileri gelenleri ve bir Çek işadamları heyeti eşlik etti. Paranal’da bu ziyaretçiler, ESO Genel Müdürü Tim de Zeeuw, Şili’deki ESO temsilcisi Massimo Tarenghi, işletmeler yöneticisi Andreas Kaufer ve ESO konseyinin Çek temsilcisi Jan Palous tarafından konuk edildiler.

Teleskopların açılışından sonra, Cumhurbaşkanı Klaus, VLT platformundan, Pasifik Okyanusu üzerindeki muhteşem günbatımını seyretme fırsatı da buldu. Daha sonra, dört birim teleskobun ve VLT interferometresinin (VLTI) kumanda edildiği VLT denetim odasını ziyaret etti. Cumhurbaşkanı burada, gözlemlerin VLT birim teleskoplarının birinin kumanda panelinden başlatılmasına da eşlik etti.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve dünyanın en büyük tarama teleskopu VISTA'yı işletmektedir. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 42-metre çapında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kızılöte Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor. 

Bağlantılar

İletişim

Sıtkı Çağdaş İnam
Başkent Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
Ankara, Türkiye
Tel: +90 312 2341010 / 1221
E-posta: inam@baskent.edu.tr

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi - Uzay ve Astronomi Ofisi
Tarsus, Türkiye
Cep: +90 5386142938
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel: +56 2 463 3143
E-posta: mtarengh@eso.org

Gonzalo Argandoña
ESO education and Public Outreach Department
Santiago, Chile
Tel: +56 2 463 3258
Cep: +56 9 9 829 4202
E-posta: gargando@eso.org

Douglas Pierce-Price
Public Information Officer
Garching, Germany
Tel: +49 89 3200 6759
E-posta: dpiercep@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1112.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1112tr
Adı:ESO Director General, Paranal, President, Very Large Telescope
Facility:Very Large Telescope

Görüntüler

President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
sadece İngilizce
President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
President of the Czech Republic, Václav Klaus, visiting ESO's Paranal Observatory
sadece İngilizce