Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Çölde Gökbilim

08 Haziran 2011

Profesyonel gökbilimciler sahip oldukları güçlü teleskoplar sayesinde Evrenin harika fotoğraflarını çekebilirler. Fakat teleskop edinmekten daha önemlisi, onun kurulacağı gözlem yerleşkesidir.

Teleskopları kullanmak için en iyi yerler bulutların olmadığı açık gökyüzüne sahip yerlerdir. Buraları aynı zamanda gökbilimcilerin ‘ışık kirliliği’ adını verdikleri, şehir ışıklarının geceleyin gökyüzünü görmeyi zorlaştırdığı parıltılarından da uzak yerlerdir. Şehirden uzaklaştığınızda veya kırsal bölgelere gittiğinizde gökyüzünde daha çok yıldız görmenizin nedeni budur, çünkü daha az ışık kirliliği vardır.

Çöller gökyüzünde bulutların çok az olduğu uzak yerlerdir, bu nedenle gökbilimcilerin gökyüzü gözlemi yapmaları için mükemmel koşullara sahiptirler. Güney Amerika’da Şili adı verilen bir ülkede bulunan Atacama çölünde zaten büyük teleskoplardan oluşan bir aile var.

Ve şimdi bu aileye yeni bir üye daha katıldı: 3 metre genişliğinde VST adı verilen yeni bir teleskop. Bu ailedeki her teleskopun farklı bir görevi var. VST gökyüzünden geniş açılı fotoğraflar çekebilmek için inşa edildi, bu sayede kısa sürede geceleyin gökyüzündeki geniş alanların fotoğraflarını çekebiliyor.

Gökbilimcilerin Evrenin nasıl çalıştığı hakkında hala cevaplanacak soruları bulunuyor, bu nedenle dünya genelinde daha birçok teleskop kurma planları var.

İlginç Gerçek: Güney Kutbu’nda Antarktika’da bir teleskop var. Antarktika soğuk bir çöl ve yeryüzündeki en kuru bölge, buradaki bazı bölgelere iki milyon yıldır yağmur yağmıyor.

Bu eso1119 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..