Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Neye Bakmıştınız?

24 Ağustos 2011

Gökbilimcilerin uzaya baktıklarında gördükleri şey sık sık onlara bakan bir çift göz değildir, ama burada olan o. Bunlar bir uzaylı gözleri değil, takma adları 'Gözler' olan bir gökada çiftidir, çünkü karanlıkta parlayan bir çift beyaz göz bebeği gibi parlıyorlar. (Her iki gözü de görebilmeniz için resmin üzerine tıklayın.)

İlk görüşte, görüntüdeki gökadalar göze pek benzemiyor, çünkü bu görüntü Çok Büyük Teleskop adlı çok büyük bir teleskopla çekildi. Gözleri daha iyi görebilmek için, birkaç adım geri gidin ve görüntüye tekrar bakı. Ya da daha iyisi, daha küçük bir teleskopla bu gökadaları gözleyin, ve gerçekten uzaydan size bakan bir çift göz gibi görünecekler!

Görüntünün solundaki gökadanın yaralanmış - siyah bir gözü varmış gibi! 'Yaranın' en karanlık bölgesi aslında toz ve mavi bölge ise genç ve mavi yıldızlardır. Diğer gökada ise hiç toz ve yıldıza sahip değil - bunlar büyük ihtimalle iki gökada birbirlerine tehlikeli bir şekilde yakın olduklarında güçlü kuvvetler tarafından dağıtıldılar.

Gökadalar sonunda birbirlerine daha yakın hale gelerek tek bir gökada olacaklar. Gözlerin birleştikten sonra yeni bir isme ihtiyacı olacak, ancak bu kısa bir sürede olmayacağı için gökbilimcilerin düşünmek içi yeterince süreleri var!

İlginç Gerçek: Bizim gökadamız Samanyolu'da komşu gökada Andromeda ile yaklaşık 3-4 milyar yıl içinde çarpışacak.

Bu eso1131 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..