Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Gezegen Takımı Bir Oyuncusunu Kaybederse

26 Ekim 2011

Bir gezegen nedir? Sanki basit bir cevabı var gibi görünüyor, ama sadece birkaç yıl önce bu soru gökbilimciler için bir baş ağrısıydı! Bir cevapları olduğunda ise önemli bir sonuçla karşı karşıyaydılar: Güneş Sistemi'ndeki gezegen sayısı dokuzdan sekize inmişti! 

Gruptan çıkarılan gezegenin adı Pluto idi. Bu Güneş'ten en uzak ve açık ara en küçük gezegendi. Pluto çok küçüktür - Ay'dan bile - bu nedenle çoğu gökbilimci için gezegen olması bile tartışmalıydı. Aksine onlar Pluto'nun Güneş Sistemi'nin dış kısımlarında keşfedilen küçük nesnelerin grubunda olduğunu söylüyorlardı.

Daha sonra 2005 yılında, gökbilimciler tarafından Pluto'dan daha büyük olduğu düşünülen Eris adlı bir nesne Güneş Sistemi'nin dış bölgesinde bulundu. Bu keşifle Pluto'nun kaderine karar verildi: artık bir gezegen değildi. Tersine, gökbilimciler Pluto, Eris ve benzer nesneler için yeni bir tanım oluşturdular: 'cüce gezegen'. Zavallı Pluto'nun derecesi düşürüldü!

Bununla birlikte, gökbilimciler cüce gezegen Eris'in boyutlarını daha kesin ölçme fırsatı buldular ve Pluto'dan daha büyük olmadığını keşfettiler - aslında onlar neredeyse aynı büyüklükteydiler. Kim bilir, belki gökbilimciler 2005'te Eris'in boyutlarını gerçek olarak bilselerdi, belki Pluto gezegen takımında kalmak için daha iyi bir şansı olurdu. Zavallı Pluto!

İlginç Gerçek: Dünya genelindeki gökbilimciler arasında hala tek bir 'gökada' tanımı yapılamıyor! Problem son yıllarda keşfedilen küçük yıldız gruplarının neyin yıldız kümesi neyin gökada olduğu konusundaki çizgiyi bulanıklaştırmasında yatıyor.

Bu eso1142 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..