eso1150tr — Kurumsal Bülten

E-ELT Gerçekliğe Bir Adım Daha Yaklaştı

09 Aralık 2011

Avrupa Güney Gözlemevi yönetim kurulu, ESO Konseyi, ESO’nun 2012 yılı bütçesini onayladı. Bütçe E-ELT’nin Cerro Armazones’teki yerleşke yolundaki hazırlık çalışmasını ve teleskopun oldukça zorlayıcı bazı optik bileşenlerinin geliştirilmesine başlanmasını da içeriyor. ESO Üyesi Ülkelerin gerekli ek kaynağın üzerlerine düşen kısımlarını taahhüt etmesiyle, tüm E-ELT programı için son onayın 2012 ortasında verilmesi bekleniyor.

7-8 Aralık 2011’de ESO’nun genel merkezindeki bu 124. toplantıda ESO Konseyi E-ELT’nin bazı ilk bölümleri için kaynağı da içeren 2012 yılı bütçesini onayladı. Bütçe Cerro Armazones’teki teleskop yerleşkesine ulaşımın hazırlık çalışmalarını ve zorlayıcı uyarlamalı optik aynaya (M4 yani, teleskoptaki beş aynadan dördüncüsü) dair çalışmaların başlatılmasını içeriyor. Çalışma 2012 başlarında başlayacak. Konsey tarafından tüm E-ELT projesi için nihai kararın 2012 ortasında verilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz birkaç ay süresince E-ELT projesi için süreç mükemmel işledi. ESO ve Şili hükümetinin Ekim 2011 yılında imzaladığı anlaşma ile teleskop yerleşkesi belirlendi ve Şili hükümeti tarafından E-ELT projesine destek verildi (eso1139). Ekim 2011 boyunca ayrı bir gözden geçirme E-ELT’nin önerilen 1082 milyon avro (2012 avrosu ile) bütçeyle inşa edilebileceğini onayladı.

Daha önceki detaylı kontrollerde de tasarımın teknik olarak güvenilir olduğu onaylanmıştı. ESO Bilimsel Teknik Komitesi’nin (STC) Eylül 2011 toplantısında E-ELT’ye eklenecek ilk aletlerin kapsamı ve bunların üretim takvimine dair açıklamalı plan uygun bulunmuştu.

Projenin tüm yönleriyle kapsamlı olarak anlatıldığı 264 sayfalık E-ELT İnşa Önerisi şu anda idari özetiyle birlikte kullanılabilir durumdadır.

ESO Üyesi tüm ülkeler E-ELT ile birlikte ilerleme düşüncesindeler ve dev projenin ek bütçelerinin nasıl paylaştırılacağı konusunda hemfikirler. Üç ESO Üyesi Ülke, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Finlandiya şimdiden fazladan kaynak aktarımı konusunda taahhüt verdiler. ESO üyesi en büyük ülkelerden Almanya ve ilave birçok üye ülke projeyi finansal olarak destekleyebilecek durumda olduklarını belirttiler. Proje için gereken fonun üye ülkelerce 2012 yılı ortalarında taahhüt edilmesi ve Konsey tarafından E-ELT projesine tam onayın verilmesi bekleniyor [1]. Bu takvime göre Brezilya’nın da o tarihe kadar ESO üyeliğini onaylayacağı varsayılmaktadır.

“E-ELT gerçek olmaya başladı. Bununla birlikte, bu büyüklükte bir proje için gereken ek masrafların onay süreci ek bir süre daha gerektirmektedir. Aynı zamanda Konsey 2012 yılında projenin inşasına tamamen başlayabilmek için gerekli ön hazırlık çalışmalarına başlanması kararı almıştır,” diye aktarıyor ESO Genel Müdürü, Tim de Zeeuw.

Son zamanlarda teleskop ve parça üretimi için başlıca bazı ulusal fon taahhütleri de ifade edildi (ann11067) .

Toplantıda diğer gelişmelerin yanı sıra, ESO konseyi İspanya’dan Prof. Xavier Barcons’u gelecek toplantıda Konsey Başkanı seçti, ve halen adayların arandığı ESO Proje Müdürü olarak atanmasına onay verdi.

E-ELT projesi ESO tarafından üstlenilen şimdiye kadar ki en büyük projedir ve tarihteki en büyük yer-tabanlı optik/kırmızı ötesi gökbilim projesidir. E-ELT’nin ilk gözlemlerine önümüzdeki on yıl içerisinde başlaması beklenmektedir.

Notlar

[1] Konsey projenin tamamen onaylanmasının ilave üye ülkelerin % 100 ek fon aktarımı taahhüdünden önce de gerçekleşebileceği hakkında fikir birliğine varmıştır.

Daha fazla bilgi

Avrupa Güney Gözlemevi ESO, Avrupa'daki en önemli hükümetlerarası gökbilim kuruluşudur ve dünyanın en üretken gökbilim gözlemevidir. 15 ülke tarafından desteklenmektedir: Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere. Tasarıma, inşaya ve önemli bilimsel keşiflere olanak sağlayan güçlü yer tabanlı gözlem faaliyetlerine odaklanan iddialı bir program yürütmektedir. ESO ayrıca gökbilim araştırmalarında teşvik edici ve düzenleyici bir dayanışma konusunda öncü bir rol oynamaktadır. ESO Şili'nin Atacama Çölü bölgesinde benzeri olmayan üç adet birinci sınıf gözlem yerleşkesi işletmektedir: La Silla, Paranal ve Chajnantor. ESO Paranal'da dünyanın en gelişmiş optik gökbilim gözlemevi olan Çok Büyük Teleskop'u (Very Large Telescope), ve iki tarama teleskopu işletmektedir. Kırmızı ötesi gözlem teleskopu VISTA dünyanın en büyük tarama teleskopudur ve VLT tarama teleskopu (VST) ise sadece görünür ışıkta gökyüzünü taramak için tasarlanan dünyanın en büyük teleskopudur. ESO varolan en büyük gökbilim projesi ve devrimsel gökbilim teleskopu ALMA'nın Avrupalı ortağıdır. ESO şu anda "gökyüzünü izleyen dünyanın en büyük gözü" olacak 40-metre sınıfında Avrupa Aşırı Büyük optik/yakın kırmızı ötesi Teleskopu, E-ELT'yi inşa etmeyi planlıyor.

Bağlantılar

İletişim

Arif Solmaz
Çağ Üniversitesi, Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel: +90 324 651 48 00
Cep: +90 538 614 2938
E-posta: arif.solmaz@gmail.com

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6761
Cep: +49 173 3872 621
E-posta: lars@eso.org

Richard Hook
ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cep: +49 151 1537 3591
E-posta: rhook@eso.org

Connect with ESO on social media

Bu bir ESO Basın Bülteni çevirisidir eso1150.

Bülten Hakkında

Bülten No.:eso1150tr
Adı:Cerro Armazones, Extremely Large Telescope
Tür:Unspecified : Technology : Observatory : Telescope
Facility:Extremely Large Telescope

Görüntüler

The E-ELT at sunset (artist’s impression)
The E-ELT at sunset (artist’s impression)
sadece İngilizce
The E-ELT laser guide stars at work (artist’s impression)
The E-ELT laser guide stars at work (artist’s impression)
sadece İngilizce
E-ELT mirror segments under test
E-ELT mirror segments under test
sadece İngilizce

Videolar

The E-ELT gets ready for action (artist's impression)
The E-ELT gets ready for action (artist's impression)
sadece İngilizce
The E-ELT in Action (artist's impression)
The E-ELT in Action (artist's impression)
sadece İngilizce
E-ELT Laser Guide Star
E-ELT Laser Guide Star
sadece İngilizce
E-ELT mirror segments under test
E-ELT mirror segments under test
sadece İngilizce