Evrenin her yerinden yeryüzündeki tüm çocuklara haberlerimiz var

Uzaydaki Göz Yanılmaları

15 Şubat 2012

Bir doğum günü partisinde veya ailece toplandığınız bir günde çekilen fotoğraflara baktığınızda kimin yan yana kimin daha arka tarafta olduğunu kolayca görebilirsiniz. Ancak uzay fotoğraflarına baktığınızda, daha büyük nesnelerin nasıl görünceğini gösteren doğal bir algı olmadığından, karar vermek çok zordur!

Bu yeni uzay görüntüsünü ele alın örneğin. Parlak bir yıldızın yanındaki bir toz ve gaz bulutunu (kırmızı renkli) gösteriyor. Bununla birlikte, yıldız bize bulutun kendisinden çok daha yakın. Gökbilimcilerin gözlemeye çalıştıkları Dünya ve bu gibi nesneler arasında bulunanlar bu tür yıldızlar 'ön-plan yıldızları' olarak adlandırılıyor. Fotoğraflarda diğer yıldızlara göre çok daha parlak görünürler çünkü bize daha yakındırlar. 

Önplan yıldızlarının merkezinden düz bir şekilde gelen parlak bir ışık görülür, ama bu çizgiler gerçek değildir. Bunun yerine, teleskop içerisindeki aynalardan birini tutan ortam etrafında kırılan ışığın oluşturduğu çizgilerdir, ve sadece çok parlak nesnelerde meydana gelir. Bu aldatıcı çizgilere kırınım çizgileri denir.

Kırınım çizgileri gerçekte orada olmayan şeyleri fotoğrafa eklese de, birçok insan onları sevmekte ve güzel göründüklerini düşünmektedir. Hatta, bazı insanlar uzay fotoğraflarındaki yıldızlara fotoğraf-düzenleme yazılımlarıyla daha fazla kırınım çizgisi dahi eklemektedir!

İlginç Gerçek: Bu görüntüdeki bulut olağanüstü soğuk bir yerdir: -260 santigrat derece!

Bu eso1209 numaralı ESO Basın Bülteninin çocuklar için hazırlanmış halidir..